Teltonika RUT901 industrial LTE router with Ethernet backup, 1x WAN 3x LAN, LTE Cat4/3G/2G, Wi-Fi
152,52 €
Description
Teltonika RUT901
Industrial mobile router that provides reliable connectivity in demanding industrial environments (automation, transportation, manufacturing, etc.).
The RUT901 delivers the cutting-edge features of its predecessors, the RUT950 and RUT951. The device delivers high performance, providing automatic WAN failover to an available backup connection, ensuring network continuity and eliminating outages.
- Connectivity: 4G/LTE (Cat 4), 3G, 2G
- Wi-Fi: wireless access point with Hotspot function
- Dual SIM: automatic failover, WAN backup and other switching options
- Protocols: Support for many protocols including MQTT, Modbus TCP and DNP3
More detailed information can be found in the attached manual, in the documents tab or on the pagewiki.teltonika-networks.com/view/RUT901 .
BASIC SPECIFICATIONS
Wi-Fi standard: IEEE 802.11b/g/n
Data transfer speed: 4G (LTE) – up to 150 Mbps, 3G – up to 21 Mbps, 2G – up to 236.8 kbps
Antenna: 2× SMA connector (LTE), 2× RP-SMA connector (Wi-Fi)
Ports: 4x RJ-45 (3x LAN, 1x WAN), 2x SIM slot (mini SIM, 2FF format)
PoE support: yes, passive PoE
Power supply: DC 9-30V (4pin industrial connector)
Dimensions: 110 × 100 × 50 mm
Additional information
| Brand | TELTONIKA |
|---|---|
| Model | Teltonika |
| Execution | Freestanding |
| Color | Black |
| Warranty period for registration number (months) | 26 |
| Manufacturer | TELTONICS |
| Warranty length (months) | 26 |
| Processed | Approved |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight (g) | 297 |
| RJ-45 (number) | 4 |
| Weight (kg) | 0.297 |
| Dimensions | 110 × 100 × 50mm |
| Outdoor use | No |
| Indoor use | Yes |
| Gigabit LAN | No |
| WEP security | Yes |
| PoE support | Yes |
| Port speed | 100 Mbps |
| Operating temperature min. (°C) | -40 |
| Transmission speed (Mbps) | 150 (LTE) |
| Wi-Fi standard | 802.11b/g/n |
| Wi-Fi frequency | 2400MHz |
| Standards | 802.11b/g/n, 802.11e, 802.3, 802.3u |
| WPA2 security | Yes |
| Operating temperature max. (°C) | 75 |
| Power supply (V) | 9 – 30 (DST) |
| WPA security | Yes |
| Operating mode | AP, STA |
| Encryption | WPA-PSK/WPA2-PSK Mixed Mode, WPA2-PSK, WPA2-EAP, WPA2-EAP/WPA3-EAP Mixed Mode, WPA3-EAP, WPA2-PSK/WPA3-SAE Mixed Mode, WPA3-SAE, OWE; AES-CCMP, TKIP |
| DHCP | Yes |
| Antenna design | Removable |
| HIND | Yes |
| SIM slot | Yes |
| Consumption (W) | 7 |
| Degree of protection | IP30 |
| Interface | LAN, WAN, Wi-Fi, 2G, 3G, 4G/LTE |
| Conformity | CE/RED, UKCA, EAC, UCRF, EN, ESD, EFT, EN IEC |
| 4G/LTE support | Yes |
| Connector | 4× RJ-45, 2× SIM, 1× 4pin |
| LED indication | Yes |
| Power supply max. (jack) (V) | 30 |
| NAND (MB) | 16 |
| Number of connectable antennas | 4 |
| LTE/4G/5G (Mbps) | 150 |
| Output to external antenna | Yes |
| Operating system | RutOS |
| WPA3 security | Yes |
| Memory size (MB) | 128 |
| Ethernet (Mbps) | 100 |
| Processor | MediaTek MIPS 24KEc, 580 MHz |
| 3G support | Yes |
| Power supply min. (jack) (V) | 9 |
| Default IP | 192.168.1.1 |
| Default name | Admin |
| Default password | Admin01 |





