Zalman case P30 White V2/ miniT / 3x120mm fan ARGB / USB 3.0 / USB-C / tempered glass / white
93,41 €
Description
ZALMAN P30 V2
The elegant computer case offers a stylish glass side panel and front panel and a premium metal construction. Component installation is easy thanks to the intuitive cable management system , so cables do not get in the way. The case is equipped with three 120mm fans with ARGB backlighting . You will also be pleased with the possibility of expanding it with another 6 fans. Dust filters are a matter of course. The ingenious solution allows for the convenient placement of a water cooling exchanger up to 360 mm long on the top. The case has enough space for a CPU cooler up to 173 mm high and a graphics card up to 420 mm long. On the side panel there is one USB 3.0 port, one USB-C port and a combined audio port for headphones and a microphone. The case is supplied without a power supply .
BASIC SPECIFICATIONS
Case design: Mini Tower
Internal bays: 2× 2.5″/3.5″, 1× 2.5″
Motherboard Compatibility: Micro ATX, Mini ITX
Source: no source
Side panel connectors: 1× USB-C, 1× USB 3.0, 1× headphone/microphone combo port
Dimensions: 453 × 429 × 235 mm
Weight: 8 kg
Color: white
Additional information
| Brand | ZALMAN |
|---|---|
| Model | Zalman |
| Material | Plastic, steel, glass |
| Color | White |
| Warranty period for registration number (months) | 24 |
| Manufacturer | ZALMAN |
| Warranty length (months) | 24 |
| Processed | Approved |
| Weight (kg) | 8 |
| Dimensions | 453 × 429 × 235mm |
| Memory card reader | No |
| Dropshipment - Alza | Yes |
| USB Type C (number) | 1 |
| USB 3.0 (number) | 1 |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Backlight color | RGB |
| PC case design | Mini-tower |
| Installed rear fan size | 1× 120mm |
| Supported source format | ATX |
| Number of fans installed | 3 |
| Supported radiator size from the front | Does not support |
| Supported radiator size on top | 360 |
| Installed side fan size | 2× 120mm |
| 2.5" internal bay | 1 |
| Transparent sidewall | Yes |
| Source position | Down |
| Number of fan slots | 9 |
| Max. CPU heatsink height (mm) | 173 |
| Motherboard format | Mini-ITX |
| Source | No |
| Max. graphics card length (mm) | 420 |
| 2.5"/3.5" internal bays | 2 |
| Supported radiator size front/rear | Does not support |
| Supported radiator size top/bottom | 360 |





