Be quiet! DARK BASE 701 case / MidT / without power supply / 3x140mm fan / ARGB / 1x USB-C + 2x USB3 / transparent side panel /
250,64 €
Description
Be quiet! DARK BASE 701 High-quality computer case with a transparent side panel in the Middle Tower format offers enough space to store up to five drives. Three 140 mm fans are pre-installed, which can be optimized for both quiet operation and performance without compromise using the buttons on the top panel. There are also two USB 3.0 ports, one USB-C port, a headphone output and an audio input for a microphone. The gaming design is complemented by elegant ARGB lighting. The case has enough space for a CPU cooler up to 185 mm high and a graphics card up to 430 mm long. The ingenious solution allows for the convenient placement of a water cooling exchanger up to 360 mm long on the front and top. The presence of dust filters is also pleasing. The case is supplied without a power supply. BASIC SPECIFICATIONS Case design: Middle Tower Internal bays: 2× 2.5″, 3× 3.5″ Motherboard compatibility: E-ATX, ATX, Micro ATX, Mini-ITX Power supply: without power supply Connectors on the top panel: 2× USB 3.2 Gen1, 1× USB-C 3.2 Gen2, 1× headphone output, 1× microphone input Dimensions: 565 × 523 × 249 mm Color: white
Additional information
| Brand | BE |
|---|---|
| Model | quiet |
| Material | Steel, plastic, glass |
| Color | White |
| Warranty period for registration number (months) | 36 |
| Manufacturer | BE QUIET |
| Warranty length (months) | 36 |
| Processed | Approved |
| Weight (kg) | 12.8 |
| Dimensions | 565 × 523 × 249mm |
| Memory card reader | No |
| Dropshipment - Alza | Yes |
| USB Type C (number) | 1 |
| USB 3.0 (number) | 2 |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Headphone output (number) | 1 |
| Backlight color | RGB |
| PC case design | Middle tower |
| Installed rear fan size | 1× 140mm |
| Supported source format | ATX |
| Number of fans installed | 3 |
| Supported radiator size from the front | 360 |
| Supported radiator size on top | 360 |
| 3.5" internal bay | 3 |
| 2.5" internal bay | 2 |
| Transparent sidewall | Yes |
| Source position | Down |
| Number of fan slots | 8 |
| Max. CPU heatsink height (mm) | 185 |
| Motherboard format | E-ATX |
| Source | No |
| Max. graphics card length (mm) | 430 |
| Size of installed top fan | 1× 140mm |
| Installed front fan size | 1× 140mm |
| Supported radiator size front/rear | 360 |
| Supported radiator size top/bottom | 360 |





