Zalman case P50 DS / Middle Tower / 4x120mm ARGB fan / 2x USB 3.0 / USB-C / panoramic / white
128,16 €
Description
ZALMAN P50 DS
The elegant computer case offers a stylish glass side panel and front panel and a premium metal construction. The case includes a diagnostic display located on the side, which displays the temperature of the processor, graphics card and time . Installing components is easy thanks to the intuitive cable management system , so cables do not get in the way. The case is equipped with four 120mm fans with ARGB backlighting . You will also be pleased with the possibility of expanding it with 6 more fans. Dust filters are a matter of course. The ingenious solution allows for the convenient placement of a water cooling exchanger up to 360 mm long on the top or side. The case has enough space for a CPU cooler up to 178 mm high and a graphics card up to 435 mm long. The front panel has two USB 3.0 ports, one USB-C port and a combined audio port for headphones and a microphone. The case is supplied without a power supply .
BASIC SPECIFICATIONS
Case design: Middle Tower
Internal bays: 2× 2.5″/3.5″, 2× 2.5″
Motherboard Compatibility: ATX, Micro ATX, Mini ITX
Source: no source
Front panel connectors: 1× USB-C, 2× USB 3.0, 1× headphone/microphone combo port
Dimensions: 512 × 480 × 240 mm
Weight: 10.5 kg
Color: white
Additional information
| Brand | ZALMAN |
|---|---|
| Model | Zalman |
| Material | Plastic, metal, glass |
| Color | White |
| Warranty period for registration number (months) | 24 |
| Manufacturer | ZALMAN |
| Warranty length (months) | 24 |
| Processed | Approved |
| Weight (kg) | 10.5 |
| Dimensions | 512 × 480 × 240mm |
| Memory card reader | No |
| Dropshipment - Alza | Yes |
| USB Type C (number) | 1 |
| USB 3.0 (number) | 2 |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Backlight color | RGB |
| PC case design | Middle tower |
| Installed rear fan size | 1× 120mm |
| Supported source format | ATX |
| Number of fans installed | 4 |
| Supported radiator size on top | 360 |
| Installed side fan size | 3× 120mm |
| 2.5" internal bay | 2 |
| Transparent sidewall | Yes |
| Source position | Down |
| Number of fan slots | 10 |
| Max. CPU heatsink height (mm) | 178 |
| Motherboard format | Mini-ITX |
| Source | No |
| Max. graphics card length (mm) | 435 |
| 2.5"/3.5" internal bays | 2 |
| Supported radiator size top/bottom | 360 |





