CHIEFTEC MidT Scorpion 4 GL-04B-UC-OP / ATX / 2x USB3.0 / USB-C / 4x120mm fan / ARGB / transparent side panel / black
111,62 €
Description
CHIEFTEC Scorpion 4
The premium gaming computer case in the Middle tower design offers two 3.5″ and two 2.5″ bays for hard drives and SSDs. The top panel features one USB-C port , two USB 3.0 ports , a headphone output and a microphone input. The case is equipped with four 120 mm fans with addressable RGB backlighting , which, together with the transparent side panel and perforated front panel, ensure a refined design. The case has enough space for a CPU cooler up to 166 mm high and a graphics card up to 349 mm long. The ingenious solution allows for the convenient placement of a water cooling exchanger up to 280 mm long on the front. The case is supplied without a power supply .
The package includes a remote control and an ARGB hub compatible with ASUS Aura, ASRock RGB Sync, MSI Mystic Light and GIGABYTE RGB Fusion.
BASIC SPECIFICATIONS
Case design: Middle Tower
Internal bays: 2× 3.5″, 2× 2.5″
Motherboard Compatibility: ATX, Micro ATX, Mini ITX
Source: no source
Connectors on the top panel: 2× USB 3.2 Gen1 (USB 3.0), 1× USB-C 3.2 Gen2x2, 1× headphone output, 1× microphone input
Dimensions: 490 × 436 × 202.5 mm
Weight: 6.6 kg
Color: black
Additional information
| Brand | CHIEFTEC |
|---|---|
| Model | CHIEFTEC |
| Material | Steel, glass |
| Color | Black |
| Warranty period for registration number (months) | 24 |
| Manufacturer | CHIEFTEC |
| Warranty length (months) | 24 |
| Processed | Approved |
| Weight (kg) | 6.6 |
| Dimensions | 490 × 436 × 202.5mm |
| Memory card reader | No |
| USB Type C (number) | 1 |
| USB 3.0 (number) | 2 |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Headphone output (number) | 1 |
| Backlight color | RGB |
| PC case design | Middle tower |
| Installed rear fan size | 1× 120mm |
| Supported source format | ATX |
| Number of fans installed | 4 |
| Supported radiator size from the front | 280 |
| Supported radiator size on top | 240 |
| 3.5" internal bay | 2 |
| 2.5" internal bay | 2 |
| Transparent sidewall | Yes |
| Source position | Down |
| Number of fan slots | 6 |
| Max. CPU heatsink height (mm) | 166 |
| Motherboard format | Mini-ITX |
| Source | No |
| Max. graphics card length (mm) | 349 |
| Installed front fan size | 3× 120mm |
| Supported radiator size front/rear | 280 |
| Supported radiator size top/bottom | 240 |





