MSI MAG PANO 100R PZ Black case/ without power supply/ left and front glass/ 4x 120 mm A-RGB fan/ 1x USB-C/ 1x USB3.2/ black
124,03 €
Description
MSI MAG PANO 100R PZ
The high-quality Middle Tower computer case offers three 2.5″ bays for SSD drives and two 2.5″/3.5″ bays for SSDs or hard drives. The case is equipped with a transparent side panel and front panel , which, together with the ARGB backlighting of the fans, ensures a refined design. The ARGB hub for 4 fans and a button at the bottom of the side panel allow for quick backlighting changes. There are also two USB 3.0 ports , one USB-C port, a combined headphone and microphone port, and a power button. Three 120mm ARGB fans are pre-installed on the side and one 120mm ARGB fan on the back. The case has enough space for a CPU cooler up to 166 mm high and a graphics card up to 380 mm long. The ingenious solution allows for the convenient placement of a water cooling exchanger up to 360 mm long on the top, side, or bottom. The case is supplied without a power supply .
BASIC SPECIFICATIONS
Case design: Middle Tower
Internal bays: 3× 2.5″, 2× 2.5″/3.5″
Motherboard compatibility: ATX, Micro ATX, Mini-ITX
Source: no source
Side panel connectors: 2× USB 3.0, 1× USB-C, 1× headphone/microphone combo port
Dimensions: 518.7 x 482 x 290 mm
Color: black
Additional information
| Brand | MSI |
|---|---|
| Model | PANO |
| Color | Black |
| Warranty period for registration number (months) | 24 |
| Manufacturer | MSI Case |
| Warranty length (months) | 24 |
| Processed | Approved |
| Dimensions | 518.7 x 482 x 290mm |
| Memory card reader | No |
| Dropshipment - Alza | Yes |
| USB Type C (number) | 1 |
| USB 3.0 (number) | 2 |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Backlight color | RGB |
| PC case design | Middle tower |
| Installed rear fan size | 1× 120mm |
| Supported source format | ATX |
| Number of fans installed | 4 |
| Supported radiator size from the front | Does not support |
| Supported radiator size on top | 360 |
| Installed side fan size | 3× 120mm |
| 2.5" internal bay | 3 |
| Transparent sidewall | Yes |
| Source position | Down |
| Number of fan slots | 10 |
| Max. CPU heatsink height (mm) | 166 |
| Motherboard format | MATX |
| Source | No |
| Max. graphics card length (mm) | 380 |
| 2.5"/3.5" internal bays | 2 |
| Supported radiator size front/rear | Does not support |
| Supported radiator size top/bottom | 360 |





