Be quiet! case PURE BASE 501 / ATX / 2x140mm fan / USB-C / black
86,79 €
Description
Be quiet! PURE BASE 501 ATX case offers two 3.5″ bays for hard drives and five 2.5″ bays for SSDs. For improved airflow, the case is equipped with a vent in the top cover. The case is equipped with two 140 mm Pure Wings 3 fans. The ingenious solution allows for the convenient placement of a water cooling exchanger up to 360 mm long on the front. The case has enough space for a CPU cooler up to 178 mm high and a graphics card up to 368 mm long. On the top there are a pair of USB 3.0 ports, one USB-C port and a jack connector for headphones and a microphone. The case is supplied without a power supply. BASIC SPECIFICATIONS Case design: Middle Tower Internal bays: 5× 2.5″, 2× 3.5″ Motherboard compatibility: ATX, Micro ATX, Mini-ITX Power supply: without power supply Connectors on the top panel: 2× USB 3.2 Gen1, 1× USB-C 3.2 Gen2, 1× headphone and microphone combo port Dimensions: 463 × 450 × 231 mm Color: black
Additional information
| Brand | BE |
|---|---|
| Model | quiet |
| Material | Steel, plastic, glass |
| Color | Black |
| Warranty period for registration number (months) | 36 |
| Manufacturer | BE QUIET |
| Warranty length (months) | 36 |
| Processed | Approved |
| Weight (kg) | 6.66 |
| Dimensions | 463 × 450 × 231mm |
| Memory card reader | No |
| Dropshipment - Alza | Yes |
| USB Type C (number) | 1 |
| USB 3.0 (number) | 2 |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Backlight color | Without backlight |
| PC case design | Middle tower |
| Installed rear fan size | 1× 140mm |
| Supported source format | ATX |
| Number of fans installed | 2 |
| Supported radiator size from the front | 360 |
| Supported radiator size on top | 240 |
| 3.5" internal bay | 2 |
| 2.5" internal bay | 5 |
| Transparent sidewall | No |
| Source position | Down |
| Number of fan slots | 6 |
| Max. CPU heatsink height (mm) | 178 |
| Motherboard format | Mini-ITX |
| Source | No |
| Max. graphics card length (mm) | 368 |
| Installed front fan size | 1× 140mm |
| Supported radiator size front/rear | 360 |
| Supported radiator size top/bottom | 240 |





