Be quiet! case SHADOW BASE 800FX / ARGB / 4x140mm ARGB fan / USB-C / 2xUSB 3.0 / tempered glass / black
210,92 €
Description
Be quiet! SHADOW BASE 800FX Middle Tower case with transparent side panel and front ARGB backlight offers two 3.5″ bays for hard drives and four 2.5″ bays for SSDs. On the top panel you will find two USB 3.0 ports, one USB-C port, as well as headphone and microphone connectors. The case is equipped with four 140 mm ARGB fans, in the front and rear, precisely to ensure the best air flow. The case has enough space for a CPU cooler up to 180 mm high and a graphics card up to 430 mm long. The ingenious solution allows for comfortable placement of a water cooling exchanger up to 420 mm long on the front and top. You will also appreciate the rail for better cable organization, a pair of dust filters, and an integrated PWM/ARGB hub. The case is supplied without a power supply. BASIC SPECIFICATIONS Case design: Middle Tower Internal bays: 4× 2.5″, 2× 3.5″ Motherboard compatibility: E-ATX, ATX, Micro ATX, Mini-ITX Power supply: without power supply Connectors on the top panel: 2× USB 3.0, 1× USB-C, 1× headphone output, 1× microphone input Dimensions: 550 × 522 × 247 mm Color: black
Additional information
| Brand | BE |
|---|---|
| Model | quiet |
| Material | Steel, glass, plastic |
| Color | Black |
| Warranty period for registration number (months) | 36 |
| Manufacturer | BE QUIET |
| Warranty length (months) | 36 |
| Processed | Approved |
| Weight (kg) | 12.3 |
| Dimensions | 550 × 522 × 247mm |
| Memory card reader | No |
| Dropshipment - Alza | Yes |
| USB Type C (number) | 1 |
| USB 3.0 (number) | 2 |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Headphone output (number) | 1 |
| Backlight color | RGB |
| PC case design | Middle tower |
| Installed rear fan size | 1× 140mm |
| Supported source format | ATX |
| Number of fans installed | 4 |
| Supported radiator size from the front | 420 |
| Supported radiator size on top | 420 |
| 3.5" internal bay | 2 |
| 2.5" internal bay | 4 |
| Transparent sidewall | Yes |
| Source position | Down |
| Number of fan slots | 8 |
| Max. CPU heatsink height (mm) | 180 |
| Motherboard format | MATX |
| Source | No |
| Max. graphics card length (mm) | 430 |
| Installed front fan size | 3× 140mm |
| Supported radiator size front/rear | 420 |
| Supported radiator size top/bottom | 420 |





