Zalman case Z10 DS / Middle Tower / 3x120mm fan / 2x USB 3.0 / USB-C / removable 15.6 display / tempered glass / black
202,64 €
Description
ZALMAN Z10 DS Black
Middle Tower computer case with transparent side panel. The main element of this case is a removable 15.6″ display located on the front, which can be used as a separate display thanks to the included stand. It is equipped with a Mini-HDMI connector for video transmission and a USB-C connector for power supply. The top panel of the case has two USB 3.0 ports, one USB-C 3.1 port, a headphone output and a microphone input. It is equipped with a total of three 120 mm fans , one of which is equipped with ARGB backlighting. The ingenious solution allows for the convenient placement of a water cooling exchanger up to 360 mm long on the front or top. The case has enough space for a CPU cooler up to 173 mm high and a graphics card up to 395 mm long. The case includes a set of dust filters . It is supplied without a power supply .
The package includes a display stand, HDMI to Mini-HDMI cable, USB to USB-C cable, a vertical graphics card mount, and a graphics card support.
BASIC SPECIFICATIONS
Case design: Middle Tower
Internal bays: 2× 2.5″/3.5″, 2× 2.5″
Motherboard Compatibility: ATX, Micro ATX, Mini ITX
Source: no source
Connectors on the top panel: 2× USB 3.0, 1× USB-C 3.1, 1× headphone output, 1× microphone input
Display connectors: Mini-HDMI, USB-C
Display dimensions: 367 × 220 × 26 mm
Dimensions: 488 × 474 × 220 mm
Weight: 9.5 kg
Color: black
Additional information
| Brand | ZALMAN |
|---|---|
| Model | Zalman |
| Material | Plastic, metal, glass |
| Color | Black |
| Warranty period for registration number (months) | 24 |
| Manufacturer | ZALMAN |
| Warranty length (months) | 24 |
| Processed | Approved |
| Weight (kg) | 9.5 |
| Dimensions | 488 × 474 × 220mm |
| Memory card reader | No |
| Dropshipment - Alza | Yes |
| USB Type C (number) | 1 |
| USB 3.0 (number) | 2 |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Headphone output (number) | 1 |
| HDMI (number) | 1 |
| Backlight color | RGB |
| PC case design | Middle tower |
| Installed rear fan size | 1× 120mm |
| Supported source format | ATX |
| Number of fans installed | 3 |
| Supported radiator size from the front | 360 |
| Supported radiator size on top | 360 |
| 2.5" internal bay | 2 |
| Transparent sidewall | Yes |
| Source position | Down |
| Number of fan slots | 11 |
| Max. CPU heatsink height (mm) | 173 |
| Motherboard format | Mini-ITX |
| Source | No |
| Max. graphics card length (mm) | 395 |
| 2.5"/3.5" internal bays | 2 |
| Installed front fan size | 2× 120mm |
| Supported radiator size front/rear | 360 |
| Supported radiator size top/bottom | 360 |





