Ubiquiti Mobile Router Ultra – LTE router, Wi-Fi 2.4 GHz
105,02 €
Description
Ubiquiti Mobile Router Ultra
Ultra-compact, manageable 4G router designed for IoT applications. It features integrated LTE (just insert a nano SIM card), wired WAN, Wi-Fi , automatic failover and DC power support. This router is LTE Cat 4 and has a flexible mounting system for easy installation.
The router can be installed on a wall or on a DIN rail.
- VPN routing between sites and VPN clients
- Automatic switching between LTE, wired WAN and Wi-Fi
- Power supply via USB-C or 4pin DC
- Wall or DIN rail mounting option
- Optional Mobility Cloud subscription
- Wi-Fi 4 at 2.4 GHz
- 2× FE port
Please note, the power supply and cable are not included.
The device can be managed locally (UniFi mobile app) or in paid cloud mode. In the case of remote cloud management (UniFi Mobility), you can try a free trial version for 180 days. After this period, you can switch back to local management or to a paid mode of €2/month, €19/year or €49 for 3 years per router. In the case of switching to local mode (after the trial version ends), the device will not be reset and will remain configured with the last settings.
Mobility Cloud offers secure remote access and full management via the UniFi Mobility Portal. Mobility Cloud is not required when using a custom nano-SIM. Basic management, such as Wi-Fi configuration, is always available with local access via the UniFi mobile app when connected to the mobile router’s Wi-Fi.
BASIC SPECIFICATIONS
Interface: 2× FE RJ-45 (Ethernet), LTE (Cat 4), Wi-Fi 4 (802.11b/g/n), nano SIM slot
Throughput (LTE Cat 4): 150 Mbps download, 50 Mbps upload
Power supply: USB-C (5 V), 4pin ATX (DC 9–30 V), consumption up to 5.7 W
Dimensions: 193.5 × 82 × 26 mm
Weight: 200g
Manual (assembly instructions):



Additional information
| Brand | UBIQUITI |
|---|---|
| Model | Ubiquiti |
| Execution | DIN rail |
| Color | Black |
| Warranty period for registration number (months) | 26 |
| Manufacturer | UBIQUITI |
| Powering the device | External adapter |
| Warranty length (months) | 26 |
| Processed | Approved |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight (g) | 200 |
| RJ-45 (number) | 2 |
| Dimensions | 193.5 x 82 x 26mm |
| ESIM support | No |
| Outdoor use | No |
| Indoor use | Yes |
| Gigabit LAN | No |
| Router mode | Yes |
| WEP security | No |
| PoE support | No |
| Operating temperature min. (°C) | -30 |
| Transmission speed (Mbps) | 150 (2.4GHz), 150 (LTE) |
| Wi-Fi standard | 802.11b/g/n |
| Wi-Fi frequency | 2400MHz |
| WPA2 security | No |
| Operating temperature max. (°C) | 70 |
| WPA security | No |
| MicroSD card support | No |
| Antenna design | Removable |
| HIND | Yes |
| SIM slot | Yes |
| Consumption (W) | 5.7 |
| Management | Yes |
| Conformity | FCC, IC, PTCRB, GCF, AT&T, T-Mobile, Verizon, Wi-Fi Alliance |
| 4G/LTE support | Yes |
| 5G support | No |
| Number of connectable antennas | 3 |
| WPA3 security | No |
| RS-232 port | No |
| 3G support | No |
| IPv6 support | No |


UMR-Ultra


