NZXT H9 Elite dual-chamber ATX case / 3xRGB 120 mm / 1x 120mm fan / glass / RGB&fan controller / white
206,78 €
Description
NZXT H9 Elite
The elegant computer case offers a first-class metal construction and wide flexibility when creating a set. The glass side panel, front and top panel will make the entire interior stand out, and the installation of components is also easy thanks to the intuitive cable management system . The case is equipped with three 120 mm RGB fans and one 120 mm fan without backlighting. You will also be pleased with the 6-channel RGB controller or the possibility of expanding it with 6 more fans. Dust filters are a matter of course. The ingenious solution allows for the convenient placement of a water cooling exchanger up to 360 mm long on the bottom, top or side. The case has enough space for a CPU cooler up to 165 mm high and a graphics card up to 435 mm long. On the top there are two USB 3.0 ports, one USB-C port and a combined audio port (headphones + microphone). The case is supplied without a power supply .
Illustrative photo – The components shown in the opening photo are not included in the package.
BASIC SPECIFICATIONS
Case design: Middle Tower
Internal bays: 2× 3.5″, 6× 2.5″ (4+2)
Motherboard Compatibility: ATX, Micro ATX, Mini ITX
Source: no source
Top panel connectors: 1× USB-C 3.2 Gen2, 2× USB 3.2 Gen1 (USB 3.0), 1× headphone/microphone combo port
Dimensions: 495 × 466 × 290 mm (height with feet)
Weight: 13.1 kg
Color: white
Additional information
| Brand | NZXT |
|---|---|
| Model | NZXT |
| Material | Steel, glass |
| Color | White |
| Warranty period for registration number (months) | 24 |
| Manufacturer | NZXT |
| Warranty length (months) | 24 |
| Processed | Approved |
| Weight (kg) | 13.1 |
| Dimensions | 495 × 466 × 290mm |
| Memory card reader | No |
| Dropshipment - Alza | Yes |
| USB Type C (number) | 1 |
| USB 3.0 (number) | 2 |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Backlight color | RGB |
| PC case design | Middle tower |
| Installed rear fan size | 1× 120mm |
| Supported source format | ATX |
| Number of fans installed | 4 |
| Supported radiator size from the front | Does not support |
| Supported radiator size on top | 360 |
| Installed side fan size | 3× 120mm |
| 3.5" internal bay | 2 |
| 2.5" internal bay | 6 |
| Transparent sidewall | Yes |
| Source position | Up |
| Number of fan slots | 10 |
| Max. CPU heatsink height (mm) | 165 |
| Motherboard format | Mini-ITX |
| Source | No |
| Max. graphics card length (mm) | 435 |
| Supported radiator size front/rear | Does not support |
| Supported radiator size top/bottom | 360 |





