MikroTik RouterBOARD LtAP LTE6 kit (2023), Wi-Fi 2.4 GHz b/g/n, 3G/4G (LTE) modem, 2.5 dBi, 3x SIM slot, GPS, LAN, L4
162,90 €
Description
MikroTik LtAP LTE6 kit (2023) Access point in a robust design, with 360° coverage, integrated LTE6 modem and GPS support. It operates at a frequency of 2.4 GHz with support for 802.11b/g/n standards. It is suitable not only for outdoor areas, but also for halls, vestibules or vehicles. The device is equipped with two internal LTE antennas, but using u.FL connectors you can add external antennas of your choice for even better coverage. The 2.4 GHz antenna has a gain of 2.5 dBi and supports 2×2 MIMO. There are three SIM slots with configuration options (automatic roaming, operator switching) and two miniPCIe slots, one of which is reserved for LTE and the other is unoccupied. The latter can be used as an expansion slot, e.g. for a redundant LTE modem or 5GHz interface. The durable rubberized body with IP54 protection, temperature resistance from -40 °C to +70 °C and a special wall mount is perfect for almost any installation. The unit includes Mikrotik RouterOS software with L4 license. The unit can be used as an access point. Power options are as flexible as possible – there is a classic DC connector (12-30 V), passive PoE (12-30 V) and an automotive connector. Supported bands: LTE (FDD): 1/3/5/7/8/20/28 (2100/1800/850/2600/900/800/700) LTE (TDD): 38/40/41 (2600/2300/2500) 3G: 1/3/5/8 (2100/1800/850/900) Information about RouterOS MikroTik RouterOS Mikrotik fully supports IPv6 networks. You can find more information about IPv6 support in this link. If you want to get started with RouterOS Mikrotik or need help with a more complex setup, you can use our unique support. If you are starting with RouterOS MikroTik or need help with a more complex setup, you can use our support. You can learn how to set up and manage RouterBoard in our training courses. Setup tips and frequently asked questions can be found in the Technical Support section. All RouterBoards have the same RouterOS MikroTik system. All devices with RouterOS MikroTik fully support IPv6, have a firewall, Queues, NAT and with an L4 license support the CAPsMAN server. MikroTik can be configured via a web interface, via a mobile application, or with the winbox program, which can be downloaded from mikrotik.com. MikroTik has a “Quick Set” option, i.e. a quick setup option. There are several preset profiles to choose from. BASIC SPECIFICATIONS Interfaces: LAN, Wi-Fi, GPS, 3G/4G/LTE Wi-Fi standard: IEEE 802.11b/g/n Frequency band: 2.4 GHz Antenna: integrated 2.5 dBi (Wi-Fi), 2× integrated (LTE) Ports: 1× RJ-45 LAN, 3× SIM slot (mini), 1× RS-232 (console), 1× USB 2.0, 1× SMA (F) GPS PoE support: yes, passive 12–30 V Power supply: DC 12–30 V, passive PoE 12–30 V, 4pin Automotive 12–27 V Dimensions: 170 × 162 × 40 mm Useful links and videos: Declaration of conformity + user manual Device setup via Quick Set quick guide Mobile phone control application Device reset, reset button function RouterOS system recovery MikroTik via Netinstall utility Setting up address translation (NAT) Setting up Load Balancing (distribution of traffic between multiple Internet connections) Setting up Failover (switching the link to the backup in case of an outage) Multiple uplinks using PCC & Load balancing Static NAT & RouterOS MikroTips: Netinstall
Additional information
| Brand | MIKROTIK |
|---|---|
| Model | MikroTik |
| Execution | On the wall |
| Color | Black |
| Warranty period for registration number (months) | 26 |
| Manufacturer | MICROTIK |
| Warranty length (months) | 26 |
| Processed | Approved |
| Wi-Fi | Yes |
| RJ-45 (number) | 1 |
| Dimensions | 170 × 162 × 40mm |
| ESIM support | No |
| Outdoor use | Yes |
| Indoor use | Yes |
| USB 2.0 (number) | 1 |
| Max output power (dBm) | 26 |
| Gigabit LAN | Yes |
| Power regulation | No |
| PoE support | Yes |
| Port speed | 1 Gbps |
| Operating temperature min. (°C) | -40 |
| Wi-Fi standard | 802.11b/g/n |
| Wi-Fi frequency | 2400MHz |
| Standards | 802.11b/g/n |
| Operating temperature max. (°C) | 70 |
| Power supply (V) | 12 – 30 (DC) |
| Depth (mm) | 40 |
| Height (mm) | 170 |
| Width (mm) | 162 |
| MicroSD card support | No |
| Operating mode | AP |
| DHCP | No |
| Antenna design | Internal |
| HIND | Yes |
| SIM slot | Yes |
| Type of accessory | AP |
| Consumption (W) | 24 |
| Degree of protection | IP54 |
| Interface | LAN, Wi-Fi, 3G, 4G/LTE, GPS, USB, RS-232 |
| Conformity | CE, FCC, IC, E-MARK, EAC, ROHS |
| 4G/LTE support | Yes |
| 5G support | No |
| LED indication | Yes |
| Power supply max. (jack) (V) | 30 |
| NAND (MB) | 16 |
| Gain (dBi) | 2.5 |
| Number of connectable antennas | 1 |
| LTE/4G/5G (Mbps) | 300 |
| Output to external antenna | Yes |
| Operating system | RouterOS v7 |
| Memory size (MB) | 128 |
| Number of processor cores | 2 |
| Wi-Fi 2.4GHz (Mbps) | 300 |
| Ethernet (Mbps) | 1000 |
| Processor | MediaTek MT7621, 880MHz |
| RS-232 port | Yes |
| 3G support | Yes |
| License | L4 |
| Power supply min. (jack) (V) | 12 |
| IPv6 support | Yes, full |
| PoE input | Passive |
| Slots | 1× LAN, 3× SIM slot, 1× USB, 1× RS232, 1× SMA (F) |
| PoE output | No |
| Power supply max. (PoE) (V) | 30 |
| Power supply min. (PoE) (V) | 12 |
| Extension | 1x miniPCI-e |
| Beam angle – H. (°) | 360 |





