DEEPCOOL case CH560 / MidT / 3×140 and 120mm ARGB fan / USB 3.0 / tempered glass / black
105,83 €
Description
DEEPCOOL CH560
The Middle Tower case with a transparent side panel offers two 2.5″ bays for SSDs and two 3.5″ bays for hard drives. The top panel has one USB 3.0 port , one USB-C port, and a combined headphone and microphone port. The case is equipped with one 120 mm fan on the rear and three 140 mm fans on the front. All supplied fans also have ARGB backlighting . The ingenious solution allows for the convenient placement of a water cooling exchanger up to 360 mm long on the front or top. The case has enough space for a CPU cooler up to 175 mm high and a graphics card with a length of 380 mm. The case is supplied without a power supply . A set of dust filters is also included.
BASIC SPECIFICATIONS
Case design: Middle Tower
Internal bays: 2× 2.5″, 2× 3.5″
Motherboard compatibility: E-ATX, ATX, Micro ATX, Mini-ITX
Source: no source
Top panel connectors: 1× USB 3.0, 1× USB-C, 1× headphone/microphone combo port
Dimensions: 471 × 458 × 230 mm
Color: black
Additional information
| Brand | DEEPCOOL |
|---|---|
| Model | DEEPCOOL |
| Material | Plastic, metal, glass |
| Color | Black |
| Warranty period for registration number (months) | 24 |
| Manufacturer | DEEPCOOL |
| Warranty length (months) | 24 |
| Processed | Approved |
| Weight (kg) | 7.5 |
| Dimensions | 471 × 458 × 230mm |
| Memory card reader | No |
| Dropshipment - Alza | Yes |
| USB Type C (number) | 1 |
| USB 3.0 (number) | 1 |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Backlight color | RGB |
| PC case design | Middle tower |
| Installed rear fan size | 1× 120mm |
| Supported source format | ATX |
| Number of fans installed | 4 |
| Supported radiator size from the front | 360 |
| Supported radiator size on top | 360 |
| 3.5" internal bay | 2 |
| 2.5" internal bay | 2 |
| Transparent sidewall | Yes |
| Source position | Down |
| Number of fan slots | 9 |
| Max. CPU heatsink height (mm) | 175 |
| Motherboard format | E-ATX |
| Source | No |
| Max. graphics card length (mm) | 380 |
| Installed front fan size | 3× 140mm |
| Supported radiator size front/rear | 360 |
| Supported radiator size top/bottom | 360 |





