Be quiet! SILENT BASE 601 case / MidT / without power supply / 1x USB2.0 + 2x USB3.0 / speed controller / black
124,03 €
Description
Be quiet! SILENT BASE 601
A high-quality Middle Tower computer case that perfectly combines a high degree of modularity with absolute silence. It is equipped with two practically inaudible fans that can be switched between silent or performance modes thanks to a 3-stage regulator . You will also be pleased with the possibility of expanding it with six more fans. On the top side there are two USB 3.0 ports, one USB 2.0 port, a headphone output and a microphone input. It supports the installation of E-ATX, ATX, M-ATX and MINI-ITX motherboards. There are three 3.5″ bays or up to six 2.5″ bays for disks. The case is supplied without a power supply .
BASIC SPECIFICATIONS
Case design: Middle Tower
Internal bays: 6x 2.5″ + 3x 3.5″
Motherboard Compatibility: E-ATX, ATX, M-ATX, Mini-ITX
Source: no source
Connectors on the top panel: 2x USB 3.0, 1x USB 2.0, 1x headphone output, 1x microphone input, fan speed controller
Dimensions: 537 x 503 x 245 mm
Weight: 10.49 kg
Color: black
Additional information
| Brand | BE |
|---|---|
| Model | quiet |
| Color | Black |
| Warranty period for registration number (months) | 36 |
| Manufacturer | BE QUIET |
| Warranty length (months) | 36 |
| Processed | Approved |
| Weight (kg) | 10.49 |
| Dimensions | 537 × 503 × 245mm |
| Memory card reader | No |
| Dropshipment - Alza | Yes |
| USB 2.0 (number) | 1 |
| USB 3.0 (number) | 2 |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Headphone output (number) | 1 |
| Backlight color | Without backlight |
| PC case design | Middle tower |
| Installed rear fan size | 1× 140mm |
| Supported source format | ATX |
| Number of fans installed | 2 |
| Supported radiator size from the front | 360 |
| Supported radiator size on top | 360 |
| 3.5" internal bay | 3 |
| 2.5" internal bay | 6 |
| Transparent sidewall | No |
| Source position | Down |
| Number of fan slots | 6 |
| Max. CPU heatsink height (mm) | 185 |
| Motherboard format | E-ATX |
| Source | No |
| Max. graphics card length (mm) | 449 |
| Installed front fan size | 1× 140mm |
| Supported radiator size front/rear | 360 |
| Supported radiator size top/bottom | 360 |





