Be quiet! case LIGHT BASE 500 / MidT / 4x120mm PWM fans / 2 x USB 3.2 / USB-C / panoramic / black
124,03 €
Description
Be quiet! LIGHT BASE 500 black
Elegant gaming case with innovative cooling and a clean design without RGB lighting.
The Light Base 500 Black represents a modern approach to gaming cases with an emphasis on performance, affordability and functionality. The case stands out with a slanted fan frame on the side that directs air directly to the graphics card for optimal cooling of the most demanding component of the system. With 4 pre-installed Pure Wings 3 PWM fans, it provides exceptional airflow right out of the box.
The spacious design allows the installation of radiators up to 360 mm in size , an ATX motherboard and two HDDs and two SSDs at the same time. The case also supports modern motherboards with rear connectors thanks to two possible power supply positions . The elegant appearance without RGB lighting ensures unobtrusive integration into any environment.
- Angled fan frame on the side directs air directly to the graphics card
- 4 pre-installed Pure Wings 3 120mm PWM fans for exceptional airflow
- 3 Pure Wings 3 120mm PWM fans with reversed blades on the air intake side
- Lowered fan shaft allows for perfect alignment of fans with the bottom of the case
- Spacious design for radiators up to 360 mm, ATX motherboard and 2 HDD + 2 SSD at the same time
- Support for motherboards with rear connectors (ASUS BTF, MSI Project Zero, Gigabyte Project Stealth)
- Filters on the side and bottom prevent dust from settling in the system
- Clean design without RGB lighting for a sleek and unobtrusive look
Innovative GPU cooling
The angled fan frame is not just a design element, but a functional solution for better graphics card cooling. The subtle cutout acts as an efficient air intake and the frame slides up for easy fan installation.
Advanced cable management
A sleek cable management channel hides all your gear and ensures a clean look for your build. The clever drive cage design provides storage slots without limiting the space behind the motherboard.
Flexible configuration
The ability to swap the power supply and drive cage positions allows for support for motherboards with rear connectors without losing a drive slot. Graphics cards up to 400mm long fit without a problem.
Illustrative photo – Components shown on in the photos (except for the four fans) are not included in the package.
BASIC SPECIFICATIONS
Case type: Mid Tower
Motherboard compatibility: ATX, mATX, Mini-ITX, supports motherboards with rear connectors
Dimensions: 432 × 410 × 305 mm (without feet), 436 × 432 × 305 (with feet)
Weight: 9.49 kg
Material: steel (SGCC), ABS, glass
I/O ports: 1× USB Type-C Gen2, 2× USB 3.0, HD Audio
PCI slots: 7
Drive bays: up to 2× 2.5″ + up to 2× 3.5″ (all including brackets)
Pre-installed fans: 1× Pure Wings 3 120mm PWM (rear), 3× Pure Wings 3 120mm PWM Reverse (side)
Maximum fans: top 2× 140 mm/3× 120 mm, side 3× 120 mm, bottom 3× 120 mm, rear 1× 140 mm/120 mm
Radiators: top 120/240/360 mm
Maximum dimensions: CPU cooler 185 mm, power supply 200 mm, graphics card 400 mm
Color: black
Additional information
| Brand | BE |
|---|---|
| Model | quiet |
| Material | Steel, plastic, glass |
| Color | Black |
| Warranty period for registration number (months) | 36 |
| Manufacturer | BE QUIET |
| Warranty length (months) | 36 |
| Processed | Approved |
| Weight (kg) | 9.49 |
| Dimensions | 432 × 410 × 305mm |
| Memory card reader | No |
| Dropshipment - Alza | Yes |
| USB Type C (number) | 1 |
| USB 3.0 (number) | 2 |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Backlight color | Without backlight |
| PC case design | Middle tower |
| Installed rear fan size | 1× 120mm |
| Supported source format | ATX |
| Number of fans installed | 4 |
| Installed side fan size | 3× 120mm |
| 3.5" internal bay | 2 |
| 2.5" internal bay | 2 |
| Transparent sidewall | Yes |
| Source position | Up |
| Number of fan slots | 10 |
| Max. CPU heatsink height (mm) | 185 |
| Motherboard format | ATX |
| Source | No |
| Max. graphics card length (mm) | 400 |
| Supported radiator size front/rear | Does not support |
| Supported radiator size top/bottom | 360 |





