Zyxel LTE7480-M804 Outdoor Router, IP67, CAT12, LTE B1/3/5/7/8/20/38/40/41, WCDMA B1/8, support CA B1+B3
124,93 €
Description
ZyXEL LTE7480-M804
Outdoor 4G LTE-A router offering wireless transmission speeds in the LTE band up to 600 Mbps download (LTE Cat. 12). It has four internal antennas (4×4 MIMO) with a gain of up to 8 dBi . Thanks to support for the TR-069 standard, it allows service providers to manage and configure devices remotely without physical intervention at the end user’s location.
- Compliant with 3GPP UE Category 12 standard
- LTE bands support 1/3/5/7/8/20/28/32/38/40/41
- DL TM1/2/3/4/7/8/9 support
- LTE antennas – 4 built-in directional antennas with up to 8 dBi/element (4×4 MIMO)
- DL 2CC support, 4×4 MIMO, 4 spatial streams
- Supports DL QPSK, 16-QAM, 64-QAM and 256-QAM modulation
- Support for UL QPSK, 16-QAM and 64-QAM modulation
- Supports DL speeds up to 600 Mbps
- UL support up to 150 Mbps
The package includes a PoE injector, Ethernet cable, power cable, grounding kit, PG19 cap and mounting kit (wall/pole).
BASIC SPECIFICATIONS
Standard: IEEE 802.11b/g/n
Data transfer speed: 300 Mbps for 2.4 GHz, 600 Mbps for LTE (download)
Antenna: 4x integrated antenna (8 dBi)
Ports: 1x GbE RJ-45 LAN, 1x microSIM slot (3FF)
PoE support: yes, 802.3af/at
Dimensions: 255 x 254 x 58 mm
Additional information
| Brand | ZYXEL |
|---|---|
| Model | Zyxel |
| Execution | On the pole |
| Color | White |
| Warranty period for registration number (months) | 24 |
| Manufacturer | ZyXEL |
| Warranty length (months) | 24 |
| Processed | Approved |
| Wi-Fi | No |
| RJ-45 (number) | 1 |
| Weight (kg) | 1.1 |
| Dimensions | 255 × 254 × 58mm |
| Outdoor use | Yes |
| Indoor use | Yes |
| Gigabit LAN | Yes |
| WEP security | No |
| PoE support | Yes |
| Port speed | 1 Gbps |
| Operating temperature min. (°C) | -40 |
| Transmission speed (Mbps) | 300 (2.4GHz), 600 (LTE) |
| Wi-Fi standard | 802.11b/g/n |
| Wi-Fi frequency | 2400MHz |
| WPA2 security | Yes |
| Operating temperature max. (°C) | 60 |
| WPA security | Yes |
| MicroSD card support | No |
| DHCP | Yes |
| Antenna design | Internal |
| HIND | Yes |
| SIM slot | Yes |
| Consumption (W) | 16 |
| Conformity | CE, WEEE, RoHS, HSF |
| 4G/LTE support | Yes |
| Gain (dBi) | 3 (2.4GHz), 8 (LTE) |
| WPA3 security | No |
| 3G support | No |
| Default IP | 192.168.1.1 |
| Default name | Admin |
| Default password | 1234 |
| Modulation | QPSK, 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM |





