Zalman case Z9 Iceberg black / Middle tower / ATX / 4x140mm fan ARGB / tempered glass / black
111,62 €
Description
ZALMAN Z9 Iceberg MS Black
Middle tower computer case. The top panel has two USB 3.0 ports, two USB 2.0 ports, one USB-C 3.1 port, headphone output and microphone input. The case is equipped with four 140 mm ARGB fans . The transparent side panel together with the atypical front panel ensures a refined design. The ingenious solution allows for the convenient placement of a water cooling exchanger up to 360 mm long on the front or top. The case has enough space for a CPU cooler up to 185 mm high and a graphics card up to 390 mm long. Dust filters are a matter of course. The case is supplied without a power supply .
BASIC SPECIFICATIONS
Case design: Middle Tower
Internal bays: 2× 2.5″/3.5″ + 3× 2.5″ or 2× 3.5″
Motherboard Compatibility: E-ATX, ATX, Micro ATX, Mini ITX
Source: no source
Connectors on the top panel: 2× USB 3.0, 2× USB 2.0, 1× USB-C 3.1, 1× headphone output, 1× microphone input
Dimensions: 496 × 473 × 245 mm
Weight: 9.6 kg
Color: black
Additional information
| Brand | ZALMAN |
|---|---|
| Model | Zalman |
| Material | Steel, plastic, glass |
| Color | Black |
| Warranty period for registration number (months) | 24 |
| Manufacturer | ZALMAN |
| Warranty length (months) | 24 |
| Processed | Approved |
| Weight (kg) | 9.6 |
| Dimensions | 496 × 473 × 245mm |
| Memory card reader | No |
| Dropshipment - Alza | Yes |
| USB 2.0 (number) | 2 |
| USB Type C (number) | 1 |
| USB 3.0 (number) | 2 |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Headphone output (number) | 1 |
| Backlight color | RGB |
| PC case design | Middle tower |
| Installed rear fan size | 1× 140mm |
| Supported source format | ATX |
| Number of fans installed | 4 |
| Supported radiator size from the front | 360 |
| Supported radiator size on top | 360 |
| 2.5" internal bay | 3 |
| Transparent sidewall | Yes |
| Source position | Down |
| Number of fan slots | 7 |
| Max. CPU heatsink height (mm) | 185 |
| Motherboard format | E-ATX |
| Source | No |
| Max. graphics card length (mm) | 390 |
| Installed front fan size | 3× 140mm |
| 3.5" external bay | 2 |
| Supported radiator size front/rear | 360 |
| Supported radiator size top/bottom | 360 |





