Zalman case Z10 Plus / ATX / 4x ARGB fan / 2xUSB 3.0 / USB-C / mesh panel / tempered glass
86,79 €
Description
ZALMAN Z10 Plus
Middle tower computer case. The top panel has two USB 3.0 ports , one USB 3.1 Type C port , a headphone output and a microphone input. The case is equipped with a total of four fans with ARGB backlighting , three 140 mm and one 120 mm. The transparent side panel together with the perforated front panel ensures a refined design and makes the stylish ARGB backlighting of the fans stand out even more. The ingenious solution allows for the convenient placement of a water cooling exchanger up to 360 mm long on the front or top. The case has enough space for a CPU cooler up to 173 mm high and a graphics card up to 395 mm long. The case includes an internal ARGB controller and a set of dust filters . It is supplied without a power supply .
The package includes a magnetic graphics card support.
BASIC SPECIFICATIONS
Case design: Middle Tower
Internal bays: 2x 2.5″/3.5″, 2x 2.5″
Motherboard Compatibility: E-ATX, ATX, Micro ATX, Mini ITX
Source: no source
Connectors on the top panel: 2x USB 3.0, 1x USB 3.1 Type C, 1x headphone output, 1x microphone input
Dimensions: 488 x 481 x 220 mm
Weight: 8.1 kg
Color: black
Additional information
| Brand | ZALMAN |
|---|---|
| Model | Zalman |
| Material | Plastic, metal, glass |
| Color | Black |
| Warranty period for registration number (months) | 24 |
| Manufacturer | ZALMAN |
| Warranty length (months) | 24 |
| Processed | Approved |
| Weight (kg) | 8.1 |
| Dimensions | 488 × 481 × 220mm |
| Memory card reader | No |
| Dropshipment - Alza | Yes |
| USB Type C (number) | 1 |
| USB 3.0 (number) | 2 |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Headphone output (number) | 1 |
| Backlight color | RGB |
| PC case design | Middle tower |
| Installed rear fan size | 1× 120mm |
| Supported source format | ATX |
| Number of fans installed | 4 |
| Supported radiator size from the front | 360 |
| Supported radiator size on top | 360 |
| 2.5" internal bay | 2 |
| Transparent sidewall | Yes |
| Source position | Down |
| Number of fan slots | 11 |
| Max. CPU heatsink height (mm) | 173 |
| Motherboard format | Mini-ITX |
| Source | No |
| Max. graphics card length (mm) | 395 |
| 2.5"/3.5" internal bays | 2 |
| Installed front fan size | 3× 140mm |
| Supported radiator size front/rear | 360 |
| Supported radiator size top/bottom | 360 |





