Zalman case X3 BLACK / Middle tower / ATX / USB 3.0 / USB 2.0 / transparent side panel
115,76 €
Description
ZALMAN X3
The stylish computer case in the Middle tower design offers two 3.5″ and two 2.5″ bays for hard drives and SSDs. The top panel features two USB 3.0 ports , two USB 2.0 ports , a headphone output, a microphone input and a button for controlling the backlight. The case is equipped with one rear and three front 120 mm fans with addressable RGB backlighting. The ingenious solution allows for the convenient placement of a water cooling exchanger up to 360 mm long on the front. The case has enough space for a CPU cooler up to 175 mm high and a graphics card up to 350 mm long. Dust filters are a matter of course. The side of the case has a transparent side panel . The case is supplied without a power supply .
BASIC SPECIFICATIONS
Case design: Middle Tower
Internal bays: 2x 3.5″, 2x 2.5″
Motherboard Compatibility: ATX, Micro ATX, Mini ITX
Source: no source
Connectors on the top panel: 2x USB 3.0, 2x USB 2.0, 1x headphone output, 1x microphone input
Dimensions: 459 x 430 x 210 mm
Weight: 9.1 kg
Color: black
Additional information
| Brand | ZALMAN |
|---|---|
| Model | Zalman |
| Color | Black |
| Warranty period for registration number (months) | 24 |
| Manufacturer | ZALMAN |
| Warranty length (months) | 24 |
| Processed | Approved |
| Weight (kg) | 9.1 |
| Dimensions | 459 × 430 × 210mm |
| Memory card reader | No |
| Dropshipment - Alza | Yes |
| USB 2.0 (number) | 2 |
| USB 3.0 (number) | 2 |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Headphone output (number) | 1 |
| Backlight color | RGB |
| PC case design | Middle tower |
| Installed rear fan size | 1× 120mm |
| Supported source format | ATX |
| Number of fans installed | 4 |
| Supported radiator size from the front | 360 |
| Supported radiator size on top | 240 |
| 3.5" internal bay | 2 |
| 2.5" internal bay | 2 |
| Transparent sidewall | Yes |
| Source position | Down |
| Number of fan slots | 6 |
| Max. CPU heatsink height (mm) | 175 |
| Motherboard format | ATX |
| Source | No |
| Max. graphics card length (mm) | 350 |
| Installed front fan size | 3× 120mm |
| Supported radiator size front/rear | 360 |
| Supported radiator size top/bottom | 240 |





