TP-Link ER706W-4G Omada VPN Router, 1x Nano SIM slot (4G+ Cat6), WiFi 6 2402 Mbps 5GHz + 574 Mbps 2.4GHz, 1x SFP GWAN/
297,56 €
Description
TP-Link ER706W-4G
Omada AX3000 4G+ Cat6 Gigabit VPN Router – Access 4G+ speeds anywhere, anytime.
The ER706W-4G is a dual-band enterprise-class wireless router with 4G+ LTE (Cat6) connectivity. Ideal for remote management that requires a high-performance solution, the ER706W-4G router features a revolutionary combination of the latest Wi-Fi 6 technologies, including HE160, OFDMA, 1024 QAM , and more. The ER706W-4G router simultaneously supports speeds of 2402 Mbps on the 5 GHz band and 574 Mbps on the 2.4 GHz band , for a concurrent transfer rate of up to 3 Gbps .
- 4G+ Cat6 support: Insert a nano SIM card and enjoy speeds of up to 300 Mbps.
- Dual-band Wi-Fi AX3000: Supports connection speeds of 2,402 Mbps on the 5 GHz band and 574 Mbps on the 2.4 GHz band.
- 6 Gigabit Ethernet ports: 1 Gigabit SFP port and 5 Gigabit RJ-45 ports provide high-speed wired connectivity.
- Omada Mesh Technology: Seamlessly connect to EAP devices that support Mesh technology, ideal for covering large areas.
- Centralized Management: Cloud access and Omada app for maximum convenience and easy management.
- Increased coverage: Five detachable antennas extend and focus Wi-Fi signals to devices.
- High-security VPN: Supports multiple VPN protocols including IPSec, SSL, WireGuard, OpenVPN, PPTP, and L2TP VPN, helping users establish remote connections more flexibly.
BASIC SPECIFICATIONS
Throughput: 947.1/940.1 Mbps (upload/download) – NAT (Static IP)
Wi-Fi standard: IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax
Wireless transmission speed: 574 Mbps (2.4 GHz), 2402 Mbps (5 GHz), 300 Mbps (LTE)
Antenna: 3x detachable antenna (Wi-Fi), 2x detachable 4dBi antenna (LTE)
Ports: 1x RJ-45 WAN, 4x RJ-45 WAN/LAN, 1x SFP WAN/LAN
Security: WPA/WPA2/WPA3 Personal, WPA/WPA2/WPA3 Enterprise
PoE support: no
Dimensions: 226 × 131 × 35 mm
Additional information
| Brand | TP-LINK |
|---|---|
| Model | Link |
| Execution | On the wall |
| Color | Black |
| Warranty period for registration number (months) | 60 |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Warranty length (months) | 60 |
| Processed | Approved |
| Wi-Fi | Yes |
| RJ-45 (number) | 5 |
| Dimensions | 226 × 131 × 35mm |
| ESIM support | No |
| Project price | Yes |
| Outdoor use | No |
| Indoor use | Yes |
| Gigabit LAN | Yes |
| Power regulation | Yes |
| WEP security | No |
| PoE support | No |
| Port speed | 1 Gbps |
| Operating temperature min. (°C) | 0 |
| Transmission speed (Mbps) | 574 (2.4GHz), 2402 (5GHz), 300 (LTE) |
| Wi-Fi standard | 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi frequency | 2400MHz/5000MHz |
| Standards | 802.11a/b/g/n/ac/ax, 802.1q |
| WPA2 security | Yes |
| Operating temperature max. (°C) | 40 |
| Power supply (V) | 12 (DC) |
| WPA security | Yes |
| Encryption | WPA/WPA2/WPA3 Personal, WPA/WPA2/WPA3 Enterprise |
| Display | No |
| DHCP | Yes |
| Antenna design | Removable |
| HIND | Yes |
| SIM slot | Yes |
| Conformity | CE, FCC, RoHS |
| 4G/LTE support | Yes |
| 5G support | No |
| Gain (dBi) | 4.5 (2.4GHz), 5.5 (5GHz), 4 (LTE) |
| Number of connectable antennas | 5 |
| WPA3 security | Yes |
| 3G support | Yes |
| SFP (number) | 1 |
| Modulation | 1024 QAM, OFDMA, HE160 |





