TP-Link Archer NX200 5G AX1800 Router, 1x GWAN, 2x GLAN, 1x SIM slot, EasyMesh
247,95 €
Description
TP-Link Archer NX200
Dual-band Wi-Fi and 5G router AX1800 operating in the 2.4 and 5 GHz bands with support for 802.11a/b/g/n/ac/ax standards. It is equipped with the latest Wi-Fi 6 wireless technology, which brings higher speed, greater capacity and reduced network congestion. In the 2.4 GHz band, it reaches transfer speeds of up to 574 Mbit/s and in the 5 GHz band up to 1201 Mbit/s . Thanks to the Plug & Play installation, you can use the 5G network immediately after inserting the SIM card. For easy setup and use, you can use the Tether mobile application or the web interface.

- Wi-Fi 6 Technology – Archer NX200 is equipped with the latest Wi-Fi 6 wireless technology, delivering faster speeds, greater capacity, and less network congestion.
- Next-generation speeds of 1201 Mbps on the 5 GHz band and 574 Mbps on the 2.4 GHz band ensure smoother streaming and faster downloads.
- Upgrade to 5G speeds – Take advantage of the 5G network with download speeds of up to 4.67 Gbps. Share it with your Wi-Fi devices and enjoy smooth Ultra HD movies, fast downloads, and uninterrupted video calls.
- EasyMesh Compatible – Works with EasyMesh products, allowing you to create an affordable and flexible mesh network with a single Wi-Fi name that covers your entire home.
- Gigabit WAN/LAN Port – The Gigabit WAN/LAN port allows the NX200 to operate in traditional wireless router mode, compatible with cable, fiber, and DSL modems.
Easy to set up and use
Whether you prefer the intuitive Tether app or TP-Link’s advanced web interface, you can set up the Archer NX200 router in just a few minutes.
BASIC SPECIFICATIONS
Standard: 802.11a/b/g/n/ac/ax
Data transfer rate: 1201 Mbps (5 GHz), 300 Mbps (2.4 GHz) 4670 Mbps (5G)
Antenna: 8× internal antenna (5G/LTE), 2× internal antenna (Wi-Fi)
Ports: 1× GbE LAN/WAN RJ-45, 2× GbE RJ-45 LAN, 1× nano SIM slot, 2× port for external 5G/4G antenna
Frequency band: 2.4GHz, 5GHz
Security: 64/128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK
PoE support: no
Dimensions: 190 × 99 × 99 mm
Package contents:
TP-Link Archer NX200 router
power adapter
network cable
manual
Additional information
| Brand | TP-LINK |
|---|---|
| Model | Link |
| Execution | Freestanding |
| Color | White – black |
| Warranty period for registration number (months) | 36 |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Warranty length (months) | 36 |
| Processed | Approved |
| Wi-Fi | Yes |
| RJ-45 (number) | 3 |
| Dimensions | 190 × 99 × 99mm |
| ESIM support | No |
| Outdoor use | No |
| Indoor use | Yes |
| Max output power (dBm) | 20 (2.4GHz), 30 (5GHz) |
| Gigabit LAN | Yes |
| Router mode | Yes |
| Repeater mode | No |
| WEP security | Yes |
| PoE support | No |
| Port speed | 1 Gbps |
| Operating temperature min. (°C) | 0 |
| Transmission speed (Mbps) | 574 (2.4GHz), 1201 (5GHz) |
| Wi-Fi standard | 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi frequency | 2400MHz/5000MHz |
| Standards | 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| WPA2 security | Yes |
| Operating temperature max. (°C) | 40 |
| Power supply (V) | 12 (DC) |
| Depth (mm) | 99 |
| WPA security | Yes |
| Client mode | No |
| Height (mm) | 190 |
| Width (mm) | 99 |
| MicroSD card support | No |
| Bridge mode | No |
| Operating mode | AP, Router |
| Encryption | 64/128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK |
| Display | No |
| DHCP | Yes |
| Antenna design | Internal |
| AP mode | Yes |
| HIND | Yes |
| SIM slot | Yes |
| Interface | LAN, WAN, Wi-Fi, 3G, 4G, LTE, 5G |
| Conformity | CE, RoHS |
| 4G/LTE support | Yes |
| 5G support | Yes |
| LED indication | No |
| Sensitivity (dBm) | -80 (5GHz); -78 (2.4GHz) |
| Number of connectable antennas | 2 |
| LTE/4G/5G (Mbps) | 4670 |
| Output to external antenna | Yes |
| WPA3 security | No |
| Wi-Fi 2.4GHz (Mbps) | 574 |
| Ethernet (Mbps) | 1000 |
| 3G support | Yes |
| Wi-Fi 5GHz (Mbps) | 1201 |
| IPv6 support | Yes |
| AI prompt | AI_TP-Link |
| AI translation | Translated |





