Teltonika LTE Wi-Fi Router RUT241, 2.4 GHz, 802.11b/g/n, 2/3/4G, LTE, 1x DI/DO
176,47 €
Description
Teltonika RUT241
The RUT241 is the equivalent of the RUT240 (code NARTEL0001) . This version has a different but comparable chipset, a MediaTek MT7628 CPU and 128 MB DDR2 RAM.
RUT241 is a compact, cost-effective and powerful industrial LTE router for professional applications. The router provides high performance for mission-critical mobile communications.
The router will find use, for example, in devices that need to be remotely monitored, such as vending machines, sensors in the energy sector, or Smart City projects.
Mobile part
– Module: 4G (LTE) Cat 4 (up to 150 Mbps), 3G (up to 42 Mbps), 2G (up to 236.8 kbps)
– Status: Signal strength (RSSI), EC/IO, RSCP, SINR, RSRP and RSRQ
– SMS notifications
Wireless part
– Wireless modes: IEEE 802.11b/g/n, AP and Station
– Encryption: WPA2-Enterprise – PEAP, TLS, TTLS, AES-CCMP, TKIP, Auto Cipher modes, Client separation
Ethernet part
– 1x WAN 10/100 Mb/s (auto MDI/MDIX)
– 1x LAN 10/100 Mb/s (auto MDI/MDIX)
Network part
– Routing: Static routing, Dynamic routing (BGP, OSPF v2, RIP v1/v2)
– Network protocols: TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, SSL v3, TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPnP, SSH, DHCP, Telnet, SMNP, MQTT, Wake On Lan (WOL)
– VoIP passthrough support: H.323 and SIP-alg protocol NAT helpers (allow proper routing of VoIP packets).
– Firewall: defines rules for communication (port forwarding, traffic rules, etc.)
– Network backup: backup with failover (connection/power). VRRP, cellular, network or Wi-Fi.
– Load balancing: optimizes network traffic.
VPN
– OpenVPN: encrypted VPN tunnel between host stations and server, 12 encryption methods
– OpenVPN encryption: DES-CBC, RC2-CBC, DES-EDE-CBC, DES-EDE3-CBC, DESX-CBC, BF-CBC, RC2-40-CBC, CAST5-CBC, RC2-64-CBC, AES-128-CBC, AES-192-CBC, AES-256-CBC
– IPsec: IKEv1, IKEv2, support for up to 4 VPN IPsec tunnels (instances) with five encryption methods (DES, 3DES, AES128, AES192, AES256)
– GRE: GRE tunnel (Generic Encapsulation Protocol)
– PPTP, L2TP: client/server services can be run simultaneously
– Stunnel: an encrypted network tunnel, mainly for programs that do not support SSL. It allows connecting two networks via an encrypted TCP tunnel, or securing the operation of unencrypted protocols or daemons such as IMAP, MySQL, POP, IRC, and others. It adds TLS encryption functionality to existing clients/servers without any code changes.
– SSTP: SSTP protocol support
Firmware customization
– Operating system: RutOS (OpenWrt based Linux OS)
– Supported programming languages: Busybox shell, Lua, C, C++
– Development tools: GPL package (with development environment)
System characteristics
– CPU: Mediatek MT7628, 580 MHz
– RAM: 128 MB, DDR2
– FLASH memory: 16MB SPI Flash
Power supply
– 4pin DC, 9-30V
– passive PoE (not compatible with 802.3af/at)
– consumption less than 5 W
For more detailed information, please refer to the enclosed manual, the documents tab or the pagenika-networks.com/view/RUT241″>wiki.teltonika-networks.com/view/ .
BASIC SPECIFICATIONS
Standard: IEEE 802.11b/g/n
Data transfer speed: 4G – up to 150 Mbps, 3G – up to 42 Mbps, 2G – up to 236.8 kbps
Antenna: 2x SMA connector (LTE), 1x RP-SMA connector (Wi-Fi)
Ports: 1x RJ-45 LAN, 1x RJ-45 WAN
Frequency band: 2.4 GHz
Security: WPA2-Enterprise, WPA2-PSK, WPA-PSK, WEP, MAC Filter
PoE support: yes, passive
Power supply: DC 9-30V DC
Dimensions: 83 x 74 x 25 mm





Additional information
| Brand | TELTONIKA |
|---|---|
| Model | Teltonika |
| Color | Black |
| Warranty period for registration number (months) | 26 |
| Manufacturer | TELTONICS |
| Warranty length (months) | 26 |
| Processed | Approved |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight (g) | 125 |
| RJ-45 (number) | 2 |
| Weight (kg) | 0.125 |
| Dimensions | 83 × 74 × 25mm |
| Outdoor use | No |
| Indoor use | Yes |
| Gigabit LAN | No |
| Power regulation | Yes |
| Router mode | Yes |
| Repeater mode | No |
| WEP security | Yes |
| PoE support | Yes |
| Port speed | 100 Mbps |
| Operating temperature min. (°C) | -40 |
| Transmission speed (Mbps) | 150 |
| Wi-Fi standard | 802.11b/g/n |
| Wi-Fi frequency | 2400MHz |
| Standards | 802.11b/g/n, 802.11e, 802.3u, 802.3 |
| WPA2 security | Yes |
| Operating temperature max. (°C) | 75 |
| Power supply (V) | 9 – 30 |
| Depth (mm) | 74 |
| WPA security | Yes |
| Client mode | No |
| Height (mm) | 25 |
| Width (mm) | 83 |
| Bridge mode | Yes |
| Operating mode | AP, STA |
| Encryption | WPA2-Enterprise, WPA2-PSK, WPA-PSK, WEP, MAC Filter |
| DHCP | Yes |
| Antenna design | Removable |
| AP mode | Yes |
| HIND | Yes |
| SIM slot | Yes |
| Consumption (W) | 5 |
| Degree of protection | IP30 |
| 4G/LTE support | Yes |
| LED indication | Yes |
| NAND (MB) | 16 |
| Number of connectable antennas | 3 |
| LTE/4G/5G (Mbps) | 150 |
| Output to external antenna | Yes |
| Operating system | RutOS |
| WPA3 security | No |
| Memory size (MB) | 128 |
| Ethernet (Mbps) | 100 |
| Processor | MediaTek MT7628, 580MHz |
| 3G support | Yes |
| IPv6 support | Yes |
| Default IP | 192.168.1.1 |
| Default name | Admin |
| Default password | Admin01 |




