SKU: NV-QLED-STRONG-SMART-QLED-TV-38566 Categories: , Tags: , , ,
Description
Strong SRT55UG8773C
The Smart QLED TV offers a 55″ diagonal and a 4K Ultra HD resolution of 3840 × 2160 pixels. A DVB-T2/S2/C tuner with H.265/HEVC decoding support is available for receiving television broadcasts. Internet connection can be made both wired using the RJ-45 port and wirelessly via Wi-Fi technology. Two USB ports can be used for multimedia playback, and integrated speakers with a total output of 20 W provide sound. Other advantages include support for HDR10 and Google Assistant . Android 14 was chosen as the operating system.
BASIC SPECIFICATIONS
Diagonal: 55″
Aspect ratio: 16:9
Resolution: 3840 × 2160 px
Sound power: 2× 10 W
Receiver: DVB-T2/S2/C
Color: black–silver
Additional information
Brand
STRONG
Model
STRONG
Screen size
55 inch
Resolution
3840×2160
OS
ANDROID14
Color
Black – silver
Warranty period for registration number (months)
Manufacturer
Warranty length (months)
24
Processed
Approved
RJ-45 (number)
1
Weight (kg)
10.7
Dimensions
1225.6 x 762.9 x 276.7mm