Mikrotik RouterBOARD wAP LTE kit Upgrade, L4 (650MHz, 64MB RAM, 1xLAN, 1x 802.11n, 1x LTE) outdoor, SIM slot
82,91 €
Description
MikroTik wAP LTE kit (2024) A new revision of the successful wAP LTE Kit model. This is an ideal AP for covering gardens, porches and other outdoor areas with an LTE modem (Cat4 – 150 Mbps Downlink, 50 Mbps Uplink). The AP can be easily mounted on a wall to provide Internet access in any location. A great advantage is the waterproof housing and integrated omnidirectional antenna. The device has an integrated modem that supports 2G, 3G and 4G (LTE) networks. It is therefore ideal for places where there is no Internet connection via Wi-Fi or cable, or for traveling. The unit includes MikroTik RouterOS v7 software with an L4 license. The unit can therefore be used as an access point. Power options are as flexible as possible – there is a classic DC connector (9-30 V), passive PoE (9-30 V) and a 4pin automotive connector. The package includes a gigabit PoE injector, power adapter, set of screws and wall plugs, security screw, table stand, outdoor bracket, ceiling bracket and automotive power cable. Supported bands: LTE (FDD): 20 (800 MHz), 3 (1800 MHz), 1 (2100 MHz), 7 (2600 MHz), 8 (900 MHz), 5 (850 MHz), 28 (700 MHz) LTE (TDD): 40 (2300 MHz), 38 (2600 MHz), 41 (2500 MHz) 3G: 5 (850 MHz), 8 (900 MHz), 1 (2100 MHz) 2G: 8 (900 MHz), 3 (1800 MHz) You can learn how to set up and manage RouterBoard in our training courses. BASIC SPECIFICATIONS Mobile connection: LTE category 4 (150/50 Mbps) Wi-Fi standard: IEEE 802.11b/g/n Antenna: integrated 2 dBi (Wi-Fi), integrated 4 dBi (LTE) Ports: 1× RJ-45 LAN, 1× SIM slot (mini) Frequency band: 2.4 GHz PoE support: yes, passive Power supply: DC 9–30 V, passive PoE 9–30 V, 4pin automotive 9–30 V Dimensions: 185 × 85 × 30 mm Useful links and videos: Declaration of conformity + user manual Device setup via Quick Set quick guide Mobile phone control application Device reset, reset button function MikroTik RouterOS system recovery via Netinstall utility Address translation settings (NAT) Load Balancing settings (distribution of traffic between multiple Internet connections) Failover settings (switching the line to the backup in case of outage) Multiple uplinks using PCC & Load balancing Static NAT & RouterOS MikroTips: Netinstall
Additional information
| Brand | MIKROTIK |
|---|---|
| Model | Mikrotik |
| Execution | Freestanding |
| Color | White |
| Warranty period for registration number (months) | 26 |
| Manufacturer | MICROTIK |
| Warranty length (months) | 26 |
| Processed | Approved |
| Wi-Fi | Yes |
| RJ-45 (number) | 1 |
| Dimensions | 185 × 85 × 30mm |
| ESIM support | No |
| Outdoor use | Yes |
| Indoor use | Yes |
| Max output power (dBm) | 25 |
| Gigabit LAN | No |
| Router mode | Yes |
| Repeater mode | Yes |
| PoE support | Yes |
| Port speed | 100 Mbps |
| Operating temperature min. (°C) | -40 |
| Transmission speed (Mbps) | 300 (2.4GHz), 150 (LTE) |
| Wi-Fi standard | 802.11b/g/n |
| Wi-Fi frequency | 2400MHz |
| Standards | 802.11b/g/n |
| Operating temperature max. (°C) | 60 |
| Power supply (V) | 9 – 30 (DST) |
| Depth (mm) | 30 |
| Client mode | Yes |
| Height (mm) | 185 |
| Width (mm) | 85 |
| MicroSD card support | No |
| Bridge mode | Yes |
| Operating mode | AP |
| Antenna design | Internal |
| AP mode | Yes |
| HIND | Yes |
| SIM slot | Yes |
| Type of accessory | AP |
| Consumption (W) | 7 |
| Degree of protection | IP54 |
| Conformity | CE, E-MARK, EAC, ROHS |
| 4G/LTE support | Yes |
| 5G support | No |
| Power supply max. (jack) (V) | 30 |
| Gain (dBi) | 2 |
| Sensitivity (dBm) | -100 |
| LTE/4G/5G (Mbps) | 150 |
| Operating system | RouterOS v7 |
| Memory size (MB) | 64 |
| Number of processor cores | 1 |
| Wi-Fi 2.4GHz (Mbps) | 300 |
| Ethernet (Mbps) | 100 |
| Processor | Qualcomm QCA9531, 650MHz |
| RS-232 port | No |
| 3G support | Yes |
| License | L4 |
| Power supply min. (jack) (V) | 9 |
| IPv6 support | No |
| PoE input | Passive |
| Slots | 1× LAN, 1× SIM slot |
| PoE output | No |
| Power supply max. (PoE) (V) | 30 |
| Power supply min. (PoE) (V) | 9 |
| Extension | Integrated LTE modem |





