Lenovo ThinkPad X9-15 Gen 1/ Ultra 7-258V/ 32GB DDR5/ 2TB SSD/ Intel Graphics/ 15.3″2.8K, OLED, touch/ W11P/ gray
2 349,12 €
Description
Lenovo ThinkPad X9-15 Gen 1 – Enter a world of performance, style and artificial intelligence
The Lenovo ThinkPad X9-15 Gen 1 laptop is a lightweight and elegant aluminum workhorse that will be at your fingertips in the office, at home, on the go, or while studying at school. Its tireless performance is supported by the Intel Core Ultra 7 processor and high-speed RAM with a huge capacity of 32 GB DDR5 RAM . This combination will cope with demanding and modern software, creative activities using various tools, and of course multimedia entertainment when you want to take a break for a while.

Of course, there is the presence of lightning-fast SSD storage , which provides fast accessis to data, loads applications and starts the entire system. The 15.3″ display has 100% coverage of the DCI-P3 color space and OLED technology , which supports comfortable viewing and visual enjoyment without eye fatigue. The high 2.8K resolution renders content clearly, sharply and with a high level of detail and pixels.






Additional information
| Brand | LENOVO |
|---|---|
| Model | Lenovo |
| Material | Aluminum |
| Color | Gray |
| Format | M.2 |
| Warranty period for registration number (months) | 36 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Warranty length (months) | 36 |
| Processed | Approved |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight (kg) | 1.4 |
| Dimensions | 339.55 x 228.5 x 12.9mm |
| Memory card reader | No |
| Resolution (dots) | 2880 × 1800 |
| Diagonal (inches) | 15.3 |
| HIND | No |
| Bluetooth | Yes |
| Smart card reader | No |
| Numeric keypad | No |
| Fingerprint security | Yes |
| Battery technology | Li-Ion |
| 4G/LTE support | No |
| Built-in microphone | Yes |
| 5G support | No |
| Max. power source (W) | 65 |
| Battery life (h) | 21 |
| Touch screen | Yes |
| Battery capacity (Wh) | 80 |
| Operating system | Yes |
| Number of processor cores | 8 |
| Processor | Intel |
| 3G support | No |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Bluetooth specifications | 5.4 |
| RAM capacity (GB) | 32 |
| Wi-Fi, specifications | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
| Installed operating system | Windows 11 Pro |
| Processor model | 258V |
| Processor type | Intel® Core™ Ultra 7 |
| Front camera resolution (Mpx) | 8.0 |
| Graphics chip | Intel Arc 140V |
| Panel type | OLED |
| Processor frequency (GHz) | 2.2 |
| OSIS device | Yes |
| HDMI (number) | 1 |
| Built-in speakers | Yes |
| Disk size (GB) | 2000 |
| Thunderbolt 4 (number) | 2 |
| AI support | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| SSD technology | Yes |
| TDP (W) | 17 |
| Aspect ratio | 16 : 10 |
| Memory frequency (MHz) | 8533 |
| Viewing angles (H/V (°)) | 170/170 |
| Built-in speakers – type | 2.2 |
| Bottom docking connector | No |
| Multi-touch touchpad | Yes |
| Touchpad | Yes |
| TPM platform | Yes |
| Max processor frequency (GHz) | 4.8 |
| NPU performance (TOPs) | 47 |
| Graphics card type | Integrated |
| Rear webcam | No |
| Keyboard backlight | Yes |
| Trackpoint | No |
| Display surface | Shiny |
| AI equipment | AI chip (NPU) |
| Set of memories | 2× 16GB |
| Keyboard | Yes |
| USB 3.1 (number) | 1 |
| Built-in microphone - type | Stereo |
| Front webcam | Yes |
| Display frequency (Hz) | 120 |
| RAM type | DDR5 |
| Brightness (cd/m2) | 500 |
| Integrated tuner | No |
| Chipset | Intel SoC |
| Security lock slot | No |
| NPU | Intel® AI Boost |
| GPU performance (TOPs) | 64 |






