HP Z2 SFF G9/ i7-14700K/ 64GB DDR5/ 1TB SSD/ RTX 2000 16GB/ W11P/ kbd+mouse
3 486,84 €
Description
HP Z2 G9 SFF
The computer is based on a 20-core Intel Core i7-14700K processor, operating at a frequency of 3.4 GHz, supplemented by 64 GB of RAM. The image data is handled by an NVIDIA RTX 2000 graphics card with 16 GB of its own memory. A 1 TB SSD drive is available for data. The computer comes with the Windows 11 Pro operating system. The package includes a USB keyboard and mouse .
BASIC SPECIFICATIONS
Graphics card: NVIDIA RTX 2000
Equipment: HP 125 USB keyboard and mouse, 2x Mini DisplayPort to DisplayPort adapter
Processor: Intel Core i7-14700K
Operating system: Windows 11 Pro
Case format: Mini ITX
RAM size: 64 GB
HDD capacity: 1TB SSD
Color: black
Weight: 5 kg
Additional information
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | 14700K |
| Color | Black |
| Format | M.2 |
| Warranty period for registration number (months) | 36 |
| Manufacturer | HP |
| Warranty length (months) | 36 |
| Processed | Approved |
| Wi-Fi | No |
| RJ-45 (number) | 1 |
| Weight (kg) | 5 |
| Dimensions | 384 × 308 × 100mm |
| Memory card reader | No |
| HIND | Yes |
| Bluetooth | No |
| Smart card reader | No |
| USB Type C (number) | 1 |
| Built-in microphone | No |
| Max. power source (W) | 550 |
| Total speaker power (W) | 2 |
| Operating system | Yes |
| Number of processor cores | 20 |
| Processor | Intel |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| RAM capacity (GB) | 64 |
| Installed operating system | Windows 11 Pro |
| Processor model | 14700K |
| Processor type | Intel® Core™ i7 |
| Graphics chip | NVIDIA RTX 2000 |
| Processor frequency (GHz) | 3.4 |
| Headphone output (number) | 1 |
| OSIS device | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Disk size (GB) | 1000 |
| SSD technology | Yes |
| TDP (W) | 125 |
| Memory frequency (MHz) | 4800 |
| Built-in speakers – type | Mono |
| Max processor frequency (GHz) | 5.6 |
| Graphics card type | Dedicated |
| Set of memories | 2× 32GB |
| RAM type | DDR5 |
| Integrated tuner | No |
| Chipset | Intel W680 |
| Security lock slot | Yes |
| Number of memory slots | 4 |
| Number of free memory slots | 2 |
| VESA mount | No |
| LAN, specifications | Gigabit |
| PC case design | Mini-ITX |
| Graphics memory size (GB) | 16 |
| Graphics memory type | GDDR6 |
| PCI Express X1 (number) | 1 |
| PCI Express X16 (number) | 1 |
| Processor socket | 1700 |
| Mini DisplayPort (number) | 4 |
| PCI Express X4 (number) | 2 |
| 3.5" external bay | 1 |
| Graphics card | NVIDIA |
| USB 3.0 rear (number) | 3 |
| Suitable for virtual reality (VR Ready) | No |
| USB 3.1 front (number) | 4 |
| USB 2.0 rear (number) | 3 |
| Formát - Systémový disk | M.2 |





