Endorfy case Regnum 400 ARGB / ATX / 4x120mm ARGB / 2xUSB / glass side panel / black
101,28 €
Description
Endorf Regnum 400 ARGB
The Middle Tower case with a transparent tempered glass side panel offers two 2.5″ bays for SSDs and two 3.5″ bays for hard drives. On the top there are two USB 3.0 ports , a headphone output and an audio input for a microphone. It is equipped with four 120 mm fans with ARGB backlighting , which together with the perforated front panel ensure sufficient airflow. The ingenious solution allows for the convenient placement of a water cooling exchanger up to 360 mm long on the front. The case has enough space for a CPU cooler up to 162 mm high and a graphics card up to 370 mm long. It is delivered without a power supply . An internal ARGB controller and a set of dust filters are also included.
BASIC SPECIFICATIONS
Case design: Middle Tower
Internal bays: 2× 2.5″, 2× 2.5″/3.5″
Motherboard compatibility: ATX, micro ATX, mini ITX
Source: no source
Connectors on the top panel: 2× USB 3.0, 1× headphone output, 1× microphone input
Supplied fans: 4× 120 mm ARGB
Dimensions: 472 × 442 × 220 mm
Weight: 6.3 kg
Color: black
Additional information
| Brand | ENDORFY |
|---|---|
| Model | Endorfy |
| Color | Black |
| Warranty period for registration number (months) | 36 |
| Manufacturer | ENDORFIES |
| Warranty length (months) | 36 |
| Processed | Approved |
| Weight (kg) | 6.3 |
| Dimensions | 472 × 442 × 220mm |
| Memory card reader | No |
| Dropshipment - Alza | Yes |
| USB 3.0 (number) | 2 |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Headphone output (number) | 1 |
| Backlight color | RGB |
| PC case design | Middle tower |
| Installed rear fan size | 1× 120mm |
| Supported source format | ATX |
| Number of fans installed | 4 |
| Supported radiator size from the front | 360 |
| Supported radiator size on top | 280 |
| 2.5" internal bay | 2 |
| Transparent sidewall | Yes |
| Source position | Down |
| Number of fan slots | 8 |
| Max. CPU heatsink height (mm) | 162 |
| Motherboard format | Mini-ITX |
| Source | No |
| Max. graphics card length (mm) | 370 |
| 2.5"/3.5" internal bays | 2 |
| Installed front fan size | 3× 120mm |
| Supported radiator size front/rear | 360 |
| Supported radiator size top/bottom | 280 |





