Endorfy Arx 700 ARGB case / ATX / 4x 140 ARGB fan (up to 8 fans) / 2x USB / USB-C / mesh back / tempered glass / black
124,03 €
Description
Endorfy Arx 700 ARGB Middle Tower case with transparent side panel offers six 2.5″ bays for SSDs and one 3.5″ bay for a hard drive. On the top panel you will find two USB 3.0 ports, one USB-C port, as well as a headphone jack and a microphone jack. The case is equipped with four 140 mm fans with ARGB backlighting. The ingenious solution allows for convenient placement of a water cooling exchanger up to 360 mm long on the front and top. The case has enough space for a CPU cooler up to 179 mm high and a graphics card up to 410 mm long. The case is supplied without a power supply. A set of dust filters is also included. BASIC SPECIFICATIONS Case design: Middle Tower Internal bays: 6× 2.5″, 1× 2.5″/3.5″ Motherboard compatibility: ATX, Micro ATX, Mini-ITX Power supply: without power supply Connectors on the top panel: 2× USB 3.0, 1× USB-C, 1× headphone output, 1× microphone input Dimensions: 486 × 472 × 228 mm Color: black Reviews & Awards Endorfy Arx 700 Air: PCTuning Silver Award – pctuning.cz Smart Buy! HW cooling.net – hwcooling.net DD’s Recommended & DD’s Price-Performance ratio – ddworld.cz
Additional information
| Brand | ENDORFY |
|---|---|
| Model | Endorfy |
| Color | Black |
| Warranty period for registration number (months) | 36 |
| Manufacturer | ENDORFIES |
| Warranty length (months) | 36 |
| Processed | Approved |
| Weight (kg) | 8.5 |
| Dimensions | 486 × 472 × 228mm |
| Memory card reader | No |
| Dropshipment - Alza | Yes |
| USB Type C (number) | 1 |
| USB 3.0 (number) | 2 |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Headphone output (number) | 1 |
| Backlight color | RGB |
| PC case design | Middle tower |
| Installed rear fan size | 1× 140mm |
| Supported source format | ATX |
| Number of fans installed | 4 |
| Supported radiator size from the front | 360 |
| Supported radiator size on top | 360 |
| 2.5" internal bay | 6 |
| Transparent sidewall | Yes |
| Source position | Down |
| Number of fan slots | 8 |
| Max. CPU heatsink height (mm) | 179 |
| Motherboard format | Mini-ITX |
| Source | No |
| Max. graphics card length (mm) | 410 |
| 2.5"/3.5" internal bays | 1 |
| Installed front fan size | 3× 140mm |
| Supported radiator size front/rear | 360 |
| Supported radiator size top/bottom | 360 |





