DELL PowerEdge T160/ Xeon E-2414/ 16GB/ 2x 4TB RAID 1/ 2x GLAN/ iDRAC 9 Ent. 16G/ 3Y PS NBD on-site
1 435,92 €
Description
Dell PowerEdge T160
The server is powered by a quad-core Intel Xeon E-2414 processor, coupled with 16 GB of RAM. The server comes with two 4TB SATA drives.
This product is covered by a 3-year ProSupport on-site next business day warranty.
Repairs under this warranty service take place anywhere in the Czech Republic the next business day.
It doesn’t even have to be at the company headquarters – you can be on vacation, on a business trip, it doesn’t matter.
Just call +420 774 765 521, report the serial number and defect, and DELL will take care of everything.
BASIC SPECIFICATIONS
Processor: Intel Xeon E-2414
RAM size: 16 GB (1× 16 GB) DDR5
HDD capacity: 2× 4 TB
Optical drive: no
Operating system: no OS
Case design: Tower
Disk slots
Up to three 3.5″ SATA drives
RAID controller: on-board SATA software RAID
Communication: 2× RJ-45 (Broadcom 5720 DP)
Remote Management: iDRAC9 Enterprise 16G
Slots
1× PCIe x16 (x16 connector)
1× PCIe x4 (x8 connector)
Detailed configuration description
Chassis 3× 3.5″ drives
Intel Xeon E-2414 processor (2.6 GHz, Turbo 4.5 GHz, 12 MB Cache, 4C/4T, 55 W)
RAM 16 GB (1× 16 GB) 5600 MT/s DDR5 UDIMM ECC
Hard disk 2× 4 TB SATA 3.5″ (7200 rpm)
Without graphics card
Without optical drive
2× 1GbE LAN Broadcom 5720, integrated on board
iDRAC9 Enterprise 16G Remote Management
Power supply 1× 300 W
Warranty 3 years, ProSupport on-site next business day
Dell EMC PowerEdge T160 – Installation and Service Manual:
PowerEdge T160 (Installation and Service Manual)
Additional information
| Brand | DELL |
|---|---|
| Model | DELL |
| Material | Metal, plastic |
| Color | Black – silver |
| Warranty period for registration number (months) | 36 |
| Manufacturer | DELL |
| Warranty length (months) | 36 |
| Processed | Approved |
| Wi-Fi | No |
| RJ-45 (number) | 2 |
| Weight (kg) | 11.64 |
| Dimensions | 425.55 x 332.5 x 132.52mm |
| Memory card reader | No |
| Project price | Yes |
| Dropshipment - Alza | Yes |
| HIND | Yes |
| Bluetooth | No |
| Max. power source (W) | 300 |
| Warranty option | No |
| HDD capacity (GB) | 4000 |
| Operating system | No |
| Number of processor cores | 4 |
| RAM capacity (GB) | 16 |
| Installed operating system | Without operating system |
| Processor model | E-2414 |
| Processor type | Intel® Xeon® |
| Processor frequency (GHz) | 2.6 |
| VGA (number) | 1 |
| SSD technology | No |
| TDP (W) | 55 |
| Memory frequency (MHz) | 5600 |
| Max processor frequency (GHz) | 4.5 |
| Set of memories | 1× 16GB |
| RAM type | DDR5 |
| Security lock slot | Yes |
| Number of memory slots | 4 |
| Number of free memory slots | 3 |
| LAN, specifications | Gigabit |
| PC case design | Tower |
| PCI Express X16 (number) | 1 |
| Processor socket | 1700 |
| Serial port (number) | 1 |
| HDD format | 3.5" |
| Number of disc slots | 3 |
| HDD speed (rpm) | 7200 |
| USB 3.0 rear (number) | 3 |
| USB 3.0 front (number) | 1 |
| USB 2.0 rear (number) | 3 |
| Number of processor sockets | 1 |
| HDD II capacity (GB) | 4000 |
| Capacity of installed disks (GB) | 8000 |
| Number of processors | 1 |
| AI translation | Translated |





