DELL 14 Plus /Core Ultra 9 288V/ 32GB/ 1TB SSD/ 14″ 2.5K/ FPR/ W11Pro/ blue/ 3Y PS on-site
1 811,89 €
Description
The notebook is based on an eight-core Intel Core Ultra 9 288V processor operating at a frequency of 3.3 GHz, supplemented by 32 GB of RAM. It is equipped with a 14″ display with a 2.5K resolution of 2560 × 1600 pixels. The image data is handled by the integrated Intel Arc 140V graphics card. A 1 TB SSD drive is available for data. The notebook is equipped with a backlit keyboard, a 2Mpx webcam, a fingerprint reader and wireless Wi-Fi and Bluetooth connections. It comes with the Windows 11 Pro operating system.
Copilot+ PCs are a new class of AI PCs running Windows 11 that feature an enhanced neural processing unit (NPU) – a specialized computer chip for demanding AI processes like real-time translation and image generation – that can perform more than 40 trillion operations per second (TOPS) .
This product is covered by a 3-year ProSupport on-site next business day warranty.
Repairs under this warranty service take place anywhere in the Czech Republic the next business day.
It doesn’t even have to be at the company headquarters – you can be on vacation, on a business trip, it doesn’t matter.
Just call +420 774 765 521, report the serial number and defect, and DELL will take care of everything.
BASIC SPECIFICATIONS
Graphics card: Intel Arc 140V
Equipment: Wi-Fi, Bluetooth, Full HD webcam, backlit keyboard, fingerprint reader, 100% sRGB color gamut coverage, Intel AI Boost NPU (48 TOPS), Copilot+ PC, Thunderbolt 4, Intel vPro Enterprise
Processor: Intel Core Ultra 9 288V
Operating system: Windows 11 Pro
Display diagonal: 14″
RAM size: 32 GB
HDD capacity: 1TB SSD
Color: blue
Weight: 1.55 kg
Detailed configuration description
Intel Core Ultra 9 288V Processor (3.3 GHz, Turbo 5.1 GHz, 12 MB Cache, Octa-Core)
Memory 32 GB, LPDDR5x, 8533 MT/s, integrated on board
1TB SSD (PCIe NVMe M.2)
14″ diagonal display with 2.5K resolution (2560 × 1600), 16:10, IPS, 90 Hz, 100% sRGB, 1200:1, 300 cd/ m2 , matte
Intel Arc 140V graphics card
Intel AI Boost Neural Processing Unit (NPU) (48 TOPS)
Web camera 2 Mpx, Full HD + two microphones
Wi-Fi: Intel Wi-Fi 7 (BE201), 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, 2.4/5/6 GHz + Bluetooth 5.4
Czech + Slovak keyboard, backlit
Battery 4-cell, 64 Wh, integrated
65W USB-C power adapter
Windows 11 Pro installed
Intel vPro Enterprise Remote Management
Microsoft Office trial version
Warranty 3 years ProSupport, next business day repair
McAfee LiveSafe, 1 year
Color blue (Ice Blue)
Additional information
| Brand | DELL |
|---|---|
| Model | DELL |
| Screen size | 14 inch |
| Color | Blue |
| Format | M.2 |
| Warranty period for registration number (months) | 36 |
| Manufacturer | DELL |
| Warranty length (months) | 36 |
| Processed | Approved |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight (kg) | 1.55 |
| Dimensions | 314 × 226.15 × 14.7mm |
| Memory card reader | No |
| Resolution (dots) | 2560 × 1600 |
| Diagonal (inches) | 14 |
| Dropshipment - Alza | Yes |
| HIND | No |
| Bluetooth | Yes |
| Smart card reader | No |
| Numeric keypad | No |
| Interface | PCIe 4.0 NVMe (Gen4) |
| Fingerprint security | Yes |
| Battery technology | Li-Ion |
| 4G/LTE support | No |
| Built-in microphone | Yes |
| 5G support | No |
| Max. power source (W) | 65 |
| Touch screen | No |
| Battery capacity (Wh) | 64 |
| Number of battery cells | 4 |
| USB 3.0 (number) | 1 |
| Operating system | Yes |
| Number of processor cores | 8 |
| Processor | Intel |
| 3G support | No |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Bluetooth specifications | 5.4 |
| RAM capacity (GB) | 32 |
| Wi-Fi, specifications | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
| Installed operating system | Windows 11 Pro |
| Processor model | 288V |
| Processor type | Intel® Core™ Ultra 9 |
| Front camera resolution (Mpx) | 2.0 |
| Graphics chip | Intel Arc 140V |
| Panel type | IPS |
| Processor frequency (GHz) | 3.3 |
| HDMI (number) | 1 |
| Built-in speakers | Yes |
| Disk size (GB) | 1000 |
| Thunderbolt 4 (number) | 1 |
| AI support | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| SSD technology | Yes |
| TDP (W) | 30 |
| Aspect ratio | 16 : 10 |
| Memory frequency (MHz) | 8533 |
| Viewing angles (H/V (°)) | 170/170 |
| Built-in speakers – type | 2.0 |
| Bottom docking connector | No |
| Multi-touch touchpad | Yes |
| Touchpad | Yes |
| TPM platform | Yes |
| Max processor frequency (GHz) | 5.1 |
| NPU performance (TOPs) | 48 |
| Graphics card type | Integrated |
| Rear webcam | No |
| Keyboard backlight | Yes |
| Trackpoint | No |
| Display surface | Dim |
| AI equipment | Copilot key |
| Set of memories | 1× 32GB |
| Keyboard | Yes |
| Built-in microphone - type | Stereo |
| Front webcam | Yes |
| Display frequency (Hz) | 90 |
| RAM type | DDR5 |
| Brightness (cd/m2) | 300 |
| Integrated tuner | No |
| Chipset | Intel SoC |
| Security lock slot | No |
| USB Type C without Thunderbolt (number) | 1 |
| NPU | Intel® AI Boost |
| GPU performance (TOPs) | 67 |





