DELL 14 Plus 2in1 Touch/ Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ 14″ FHD+ touch/ W11H/ blue/ 2Y Basic on-site
1 260,14 €
Description
Dell 14 Plus 2-in-1 Laptop – Conjure up big projects with AI
The Dell 14 Plus 2-in-1 is designed for demanding and versatile work, with which you can effectively handle your duties in hybrid mode. It can be used not only as a notebook , but also as a tablet thanks to the foldable touchscreen. With its flexibility and portable design , it is the ideal travel companion, whether you want to engage in creative activities, work on projects or multimedia entertainment – in the office, at home, at the library, anywhere on the go.

The Dell 14 Plus 2-in-1 laptop is equipped with an 8-core Intel Core Ultra 7 256V processor , which can handle all computing processes and, in conjunction with a generous 16GB of RAM, also very demanding multitasking. This combination supports the smooth running of modern applications without lag or slowing down your own work pace.


The presence of the Intel Arc 140V graphics card will also enable efficient operation of graphics programs, superior editing of visual content or smooth playback of various multimedia content. Thanks to the 14″ touch display, control is even easier and more intuitive, allowing you to create notes, draw designs or create interactive presentations. The Full HD+ resolution produces a clear and sharp image with all the details.


Do more with artificial intelligence
This Dell 14 Plus 2-in-1 laptop model is equipped with an integrated Intel AI Boost NPU , which acts as a computing module for artificial intelligence processes and provides you with the AI functions of the Copilot+ PC . Thanks to this, you can, for example, generate content , whether in image or text form, efficiently obtain various information, create tables, presentations and other content. It is great for multitasking , for example.

This 2-in-1 laptop is powered by an octa-core Intel Core Ultra 7 25 processor.6V operating at a frequency of 2.2 GHz, supplemented by 16 GB of RAM. It is equipped with a 14″ convertible touchscreen with Full HD+ resolution of 1920 × 1200 pixels. The image data is handled by the integrated Intel Arc 140V graphics card. A 1 TB SSD drive is available for data. The laptop is equipped with a backlit keyboard, Full HD webcam and wireless Wi-Fi and Bluetooth connections. It comes with the Windows 11 Home operating system.
Copilot+ PCs are a new class of AI PCs running Windows 11 that feature an enhanced neural processing unit (NPU) – a specialized computer chip for demanding AI processes like real-time translation and image generation – that can perform more than 40 trillion operations per second (TOPS) .
This product comes with a 2-year Basic on-site warranty.
Repairs under this warranty service take place anywhere throughout the Czech Republic.
It doesn’t even have to be at the company headquarters – you can be on vacation, on a business trip, it doesn’t matter.
Just call +420 774 765 521, report the serial number and defect, and DELL will take care of everything.
BASIC SPECIFICATIONS
Graphics card: Intel Arc 140V
Equipment: Wi-Fi, Bluetooth, touchscreen, Full HD webcam, backlit keyboard, Intel AI Boost NPU (47 TOPS), Copilot+ PC, Thunderbolt 4
Processor: Intel Core Ultra 7 256V
Operating system: Windows 11 Home
Display diagonal: 14″
RAM size: 16 GB
HDD capacity: 1TB SSD
Color: blue
Weight: 1.61 kg
Detailed configuration description
Intel Core Ultra 7 256V Processor (2.2 GHz, Turbo 4.8 GHz, 12 MB Cache, Octa-Core)
Memory 16 GB, LPDDR5x, 8533 MT/s, integrated on board
1TB SSD (PCIe NVMe M.2)
14″ Full HD+ (1920 x 1200) touchscreen, 16:10, IPS, 60Hz, 600:1, 300 cd/ m2 , glossy
Intel Arc 140V graphics card
Intel AI Boost Neural Processing Unit (NPU) (47 TOPS)
Web camera 2 Mpx, Full HD + two microphones
Wi-Fi: Intel Wi-Fi 7 (BE201), 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, 2.4/5/6 GHz + Bluetooth 5.4
Czech + Slovak keyboard, backlit
Battery 4-cell, 64 Wh, integrated
65W USB-C power adapter
Windows 11 Home installed
Microsoft Office trial version
2-year Basic on-site warranty
McAfee LiveSafe, 1 year
Color blue (Ice Blue)
Additional information
| Brand | DELL |
|---|---|
| Model | DELL |
| Screen size | 14 inch |
| Material | Aluminum, plastic |
| Color | Blue |
| Format | M.2 |
| Warranty period for registration number (months) | 36 |
| Manufacturer | DELL |
| Warranty length (months) | 36 |
| Processed | Approved |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight (kg) | 1.61 |
| Dimensions | 314 × 226.15 × 14.95mm |
| GPS module | No |
| Memory card reader | No |
| Resolution (dots) | 1920 × 1200 |
| Diagonal (inches) | 14 |
| Dropshipment - Alza | Yes |
| HIND | No |
| Bluetooth | Yes |
| Smart card reader | No |
| Numeric keypad | No |
| Interface | PCIe 4.0 NVMe (Gen4) |
| Fingerprint security | No |
| Battery technology | Li-Ion |
| 4G/LTE support | No |
| Built-in microphone | Yes |
| 5G support | No |
| Max. power source (W) | 65 |
| Battery life (h) | 24 |
| Touch screen | Yes |
| Battery capacity (Wh) | 64 |
| Number of battery cells | 4 |
| USB 3.0 (number) | 1 |
| Operating system | Yes |
| Number of processor cores | 8 |
| Processor | Intel |
| 3G support | No |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Bluetooth specifications | 5.4 |
| G-Sensor | No |
| RAM capacity (GB) | 16 |
| Wi-Fi, specifications | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
| Installed operating system | Windows 11 Home |
| Processor model | 256V |
| Processor type | Intel® Core™ Ultra 7 |
| Front camera resolution (Mpx) | 2.0 |
| Graphics chip | Intel Arc 140V |
| Panel type | IPS |
| Processor frequency (GHz) | 2.2 |
| Compass | No |
| HDMI (number) | 1 |
| Built-in speakers | Yes |
| Disk size (GB) | 1000 |
| Thunderbolt 4 (number) | 1 |
| AI support | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| SSD technology | Yes |
| TDP (W) | 17 |
| Aspect ratio | 16 : 10 |
| Memory frequency (MHz) | 8533 |
| Viewing angles (H/V (°)) | 170/170 |
| Built-in speakers – type | Stereo |
| Bottom docking connector | No |
| Touchpad | Yes |
| TPM platform | Yes |
| Max processor frequency (GHz) | 4.8 |
| NPU performance (TOPs) | 47 |
| Graphics card type | Integrated |
| Rear webcam | No |
| Keyboard backlight | Yes |
| Trackpoint | No |
| Display surface | Shiny |
| AI equipment | Copilot key |
| Set of memories | 1× 16GB |
| Keyboard | Yes |
| Built-in microphone - type | Stereo |
| Front webcam | Yes |
| Display frequency (Hz) | 60 |
| RAM type | DDR5 |
| Brightness (cd/m2) | 300 |
| Integrated tuner | No |
| Chipset | Intel SoC |
| Security lock slot | No |
| USB Type C without Thunderbolt (number) | 1 |
| NPU | Intel® AI Boost |
| GPU performance (TOPs) | 64 |
| Vibration | No |





