DELL 14 Plus 2in1 Touch / Core Ultra 5 226V/ 16GB/ 512GB SSD/ 14″ FHD+ touch/ W11Pro/ blue/ 3Y PS on-site
1 188,76 €
Description
The basis of this 2-in-1 laptop is an eight-core Intel Core Ultra 5 226V processor operating at a frequency of 2.1 GHz, supplemented by 16 GB of RAM. It is equipped with a 14″ convertible touchscreen with a Full HD+ resolution of 1920 × 1200 pixels. The image data is handled by the integrated Intel Arc 130V graphics card. A 512 GB SSD is available for data. The laptop is equipped with a backlit keyboard, a Full HD webcam and wireless Wi-Fi and Bluetooth connections. It comes with the Windows 11 Pro operating system.
Copilot+ PCs are a new class of AI PCs running Windows 11 that feature an enhanced neural processing unit (NPU) – a specialized computer chip for demanding AI processes like real-time translation and image generation – that can perform more than 40 trillion operations per second (TOPS) .
This product is covered by a 3-year ProSupport on-site next business day warranty.
Repairs under this warranty service take place anywhere in the Czech Republic the next business day.
It doesn’t even have to be at the company headquarters – you can be on vacation, on a business trip, it doesn’t matter.
Just call +420 774 765 521, report the serial number and defect, and DELL will take care of everything.
BASIC SPECIFICATIONS
Graphics card: Intel Arc 130V
Equipment: Wi-Fi, Bluetooth, touchscreen, Full HD webcam, backlit keyboard, Intel AI Boost NPU (40 TOPS), Copilot+ PC, Thunderbolt 4
Processor: Intel Core Ultra 5 226V
Operating system: Windows 11 Pro
Display diagonal: 14″
RAM size: 16 GB
HDD capacity: 512 GB SSD
Color: blue
Weight: 1.61 kg
Detailed configuration description
Intel Core Ultra 5 226V Processor (2.1 GHz, Turbo 4.5 GHz, 8 MB Cache, Octa-core)
Memory 16 GB, LPDDR5x, 8533 MT/s, integrated on board
SSD disk 512 GB (PCIe NVMe M.2)
14″ Full HD+ (1920 x 1200) touchscreen, 16:10, IPS, 60Hz, 600:1, 300 cd/ m2 , glossy
Intel Arc 130V graphics card
Intel AI Boost Neural Processing Unit (NPU) (40 TOPS)
Web camera 2 Mpx, Full HD + two microphones
Wi-Fi: Intel Wi-Fi 7 (BE201), 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, 2.4/5/6 GHz + Bluetooth 5.4
Czech + Slovak keyboard, backlit
Battery 4-cell, 64 Wh, integrated
65W USB-C power adapter
Windows 11 Pro installed
Microsoft Office trial version
Warranty 3 years ProSupport, next business day repair
McAfee LiveSafe, 1 year
Color blue (Ice Blue)
Additional information
| Brand | DELL |
|---|---|
| Model | DELL |
| Screen size | 14 inch |
| Material | Aluminum, plastic |
| Color | Blue |
| Format | M.2 |
| Warranty period for registration number (months) | 36 |
| Manufacturer | DELL |
| Warranty length (months) | 36 |
| Processed | Approved |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight (kg) | 1.61 |
| Dimensions | 314 × 226.15 × 14.95mm |
| GPS module | No |
| Memory card reader | No |
| Resolution (dots) | 1920 × 1200 |
| Diagonal (inches) | 14 |
| Dropshipment - Alza | Yes |
| HIND | No |
| Bluetooth | Yes |
| Smart card reader | No |
| Numeric keypad | No |
| Interface | PCIe 4.0 NVMe (Gen4) |
| Fingerprint security | No |
| Battery technology | Li-Ion |
| 4G/LTE support | No |
| Built-in microphone | Yes |
| 5G support | No |
| Max. power source (W) | 65 |
| Battery life (h) | 24 |
| Touch screen | Yes |
| Battery capacity (Wh) | 64 |
| Number of battery cells | 4 |
| USB 3.0 (number) | 1 |
| Operating system | Yes |
| Number of processor cores | 8 |
| Processor | Intel |
| 3G support | No |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Bluetooth specifications | 5.4 |
| G-Sensor | No |
| RAM capacity (GB) | 16 |
| Wi-Fi, specifications | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
| Installed operating system | Windows 11 Pro |
| Processor model | 226V |
| Processor type | Intel® Core™ Ultra 5 |
| Front camera resolution (Mpx) | 2.0 |
| Graphics chip | Intel Arc 130V |
| Panel type | IPS |
| Processor frequency (GHz) | 2.1 |
| Compass | No |
| HDMI (number) | 1 |
| Built-in speakers | Yes |
| Disk size (GB) | 512 |
| Thunderbolt 4 (number) | 1 |
| AI support | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| SSD technology | Yes |
| TDP (W) | 17 |
| Aspect ratio | 16 : 10 |
| Memory frequency (MHz) | 8533 |
| Viewing angles (H/V (°)) | 170/170 |
| Built-in speakers – type | Stereo |
| Bottom docking connector | No |
| Multi-touch touchpad | Yes |
| Touchpad | Yes |
| TPM platform | Yes |
| Max processor frequency (GHz) | 4.5 |
| NPU performance (TOPs) | 40 |
| Graphics card type | Integrated |
| Rear webcam | No |
| Keyboard backlight | Yes |
| Trackpoint | No |
| Display surface | Shiny |
| AI equipment | Copilot key |
| Set of memories | 1× 16GB |
| Keyboard | Yes |
| Built-in microphone - type | Stereo |
| Front webcam | Yes |
| Display frequency (Hz) | 60 |
| RAM type | DDR5 |
| Brightness (cd/m2) | 300 |
| Integrated tuner | No |
| Chipset | Intel SoC |
| Security lock slot | No |
| USB Type C without Thunderbolt (number) | 1 |
| NPU | Intel® AI Boost |
| GPU performance (TOPs) | 53 |
| Vibration | No |





