DAMAGED PACKAGING – MSI case MPG GUNGNIR 300R AIRFLOW WHITE/ without power supply/ white/ left tempered glass/ 4x 120 mm A-RGB f
152,97 €
Description
MSI MPG GUNGNIR 300R AIRFLOW WHITE
Modern computer case with a fresh design, transparent tempered glass side panel and semi-transparent front with perforation for optimal airflow. The Middle Tower format offers enough space to store six 2.5″ drives , two 3.5″ drives and up to 12 fans. Four 120 mm fans with addressable RGB backlighting are pre-installed. A button on the top panel allows for quick backlighting changes. There are also two USB 3.0 ports , one USB-C port, a headphone output and an audio input for a microphone. The case has enough space for a CPU cooler up to 175 mm high and a graphics card up to 360 mm long. The ingenious solution allows for convenient placement of a water cooling exchanger up to 360 mm long on the front or top. The case is supplied without a power supply .
BASIC SPECIFICATIONS
Case design: Middle Tower
Internal bays: 6× 2.5″ + 2× 3.5″/2.5″
Motherboard compatibility: E-ATX, ATX, Micro ATX, mini ITX
Source: no source
Connectors on the top panel: 1× USB-C 3.2 Gen2×2, 2× USB 3.2 Gen1 (USB 3.0), 1× headphone output, 1× microphone input
Dimensions: 510 × 505 × 235 mm
Weight: 11.1 kg
Color: white
Additional information
| Brand | DAMAGED |
|---|---|
| Model | DAMAGED |
| Material | Metal, glass |
| Color | White |
| Warranty period for registration number (months) | 24 |
| Manufacturer | MSI Case |
| Warranty length (months) | 24 |
| Processed | Approved |
| Weight (kg) | 11.1 |
| Dimensions | 510 × 505 × 235mm |
| Memory card reader | No |
| USB Type C (number) | 1 |
| USB 3.0 (number) | 2 |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Headphone output (number) | 1 |
| Backlight color | RGB |
| PC case design | Middle tower |
| Installed rear fan size | 1× 120mm |
| Supported source format | ATX |
| Number of fans installed | 4 |
| Supported radiator size from the front | 360 |
| Supported radiator size on top | 360 |
| 2.5" internal bay | 6 |
| Transparent sidewall | Yes |
| Source position | Down |
| Number of fan slots | 12 |
| Max. CPU heatsink height (mm) | 175 |
| Motherboard format | E-ATX |
| Source | No |
| Max. graphics card length (mm) | 360 |
| 2.5"/3.5" internal bays | 2 |
| Installed front fan size | 3× 120mm |
| Supported radiator size front/rear | 360 |
| Supported radiator size top/bottom | 360 |





