CHIEFTEC MidT Stallion II GP-02B-UC-OP / ATX / 2x USB3.0 / USB2.0 / USB-C / without power supply / transparent side panel / blac
144,72 €
Description
CHIEFTEC Stallion II
The premium gaming computer case in the Middle tower design offers two 3.5″ and four 2.5″ bays for hard drives and SSDs. The top panel has one USB-C port , two USB 3.0 ports , one USB 2.0 port , headphone output and microphone input. The case is equipped with four 120 mm fans with addressable RGB backlighting , which, together with the transparent side panel and front panel, ensure a refined design. The case has enough space for a CPU cooler up to 160 mm high and a graphics card up to 430 mm long. The ingenious solution allows for the convenient placement of a water cooling exchanger up to 360 mm long on the front. The case is supplied without a power supply .
The package includes an ARGB hub compatible with ASUS Aura, ASRock RGB Sync, MSI Mystic Light and GIGABYTE RGB Fusion.
BASIC SPECIFICATIONS
Case design: Middle Tower
Internal bays: 2× 3.5″, 4× 2.5″
Motherboard Compatibility: ATX, Micro ATX, Mini ITX
Source: no source
Connectors on the top panel: 2× USB 3.2 Gen1 (USB 3.0), 1× USB-C 3.2 Gen2x2, 1× USB 2.0, 1× headphone output, 1× microphone input
Dimensions: 572 × 520 × 210 mm
Weight: 10.9 kg
Color: black
Additional information
| Brand | CHIEFTEC |
|---|---|
| Model | CHIEFTEC |
| Material | Steel, glass |
| Color | Black |
| Warranty period for registration number (months) | 24 |
| Manufacturer | CHIEFTEC |
| Warranty length (months) | 24 |
| Processed | Approved |
| Weight (kg) | 10.9 |
| Dimensions | 572 × 520 × 210mm |
| Memory card reader | No |
| USB 2.0 (number) | 1 |
| USB Type C (number) | 1 |
| USB 3.0 (number) | 2 |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Headphone output (number) | 1 |
| Backlight color | RGB |
| PC case design | Middle tower |
| Installed rear fan size | 1× 120mm |
| Supported source format | ATX |
| Number of fans installed | 4 |
| Supported radiator size from the front | 360 |
| Supported radiator size on top | 240 |
| 3.5" internal bay | 2 |
| 2.5" internal bay | 4 |
| Transparent sidewall | Yes |
| Source position | Down |
| Number of fan slots | 6 |
| Max. CPU heatsink height (mm) | 160 |
| Motherboard format | Mini-ITX |
| Source | No |
| Max. graphics card length (mm) | 430 |
| Installed front fan size | 3× 120mm |
| Supported radiator size front/rear | 360 |
| Supported radiator size top/bottom | 240 |





