Be quiet! SILENT BASE 802 Window case / MidT / without power supply / 1x USB-C + 2x USB3.0 / transparent side panel / black
198,50 €
Description
Be quiet! SILENT BASE 802 Window
A high-quality computer case in the Middle Tower format, which impresses at first glance with its transparent side panel . It perfectly combines a high degree of modularity with absolute silence. It is equipped with three practically inaudible fans, which can be switched between silent or performance modes thanks to the controller . You will also be pleased with the possibility of expanding it with five more fans. On the top side there are two USB 3.0 ports, one USB-C port, a headphone output and a microphone input. It supports the installation of E-ATX, ATX, M-ATX and MINI-ITX motherboards. There are three 3.5″ bays or up to seven 2.5″ bays for disks. The ingenious solution allows for the convenient placement of a water cooling exchanger up to 420 mm long on the front. The case is supplied without a power supply .
BASIC SPECIFICATIONS
Case design: Middle Tower
Internal bays: 7× 2.5″ + 3× 3.5″
Motherboard Compatibility: E-ATX, ATX, M-ATX, Mini-ITX
Source: no source
Connectors on the top panel: 2× USB 3.0, 1× USB-C, 1× headphone output, 1× microphone input, fan speed controller
Dimensions: 553 × 539 × 281 mm
Weight: 13.15 kg
Color: black
Additional information
| Brand | BE |
|---|---|
| Model | quiet |
| Color | Black |
| Warranty period for registration number (months) | 36 |
| Manufacturer | BE QUIET |
| Warranty length (months) | 36 |
| Processed | Approved |
| Weight (kg) | 13.15 |
| Dimensions | 553 × 539 × 281mm |
| Memory card reader | No |
| Dropshipment - Alza | Yes |
| USB Type C (number) | 1 |
| USB 3.0 (number) | 2 |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Headphone output (number) | 1 |
| Backlight color | Without backlight |
| PC case design | Middle tower |
| Installed rear fan size | 1× 140mm |
| Supported source format | ATX |
| Number of fans installed | 3 |
| Supported radiator size from the front | 420 |
| Supported radiator size on top | 360 |
| 3.5" internal bay | 3 |
| 2.5" internal bay | 7 |
| Transparent sidewall | Yes |
| Source position | Down |
| Number of fan slots | 8 |
| Max. CPU heatsink height (mm) | 185 |
| Motherboard format | Mini-ITX |
| Source | No |
| Max. graphics card length (mm) | 432 |
| Installed front fan size | 2× 140mm |
| Supported radiator size front/rear | 420 |
| Supported radiator size top/bottom | 360 |





