Be quiet! case PURE BASE 501LX / ATX / 4xARGB fan / USB-C / 2xUSB 3.2 / tempered glass / black
140,58 €
Description
Be quiet! PURE BASE 501 LX
The versatile Middle Tower computer case with transparent side panels and perforated front panel offers compact dimensions and high airflow. Three Light Wings LX 120 PWM fans supply cold air from the front, while a 140mm rear fan exhausts hot air. In addition, they have ARGB backlighting for unmistakable lighting effects. To support the entire ARGB ecosystem , a hub for 6 ARGB devices and PWM fans is installed behind the motherboard holder. On the top panel there are two USB 3.0 ports, one USB-C port and a combined headphone and microphone port. The case has enough space for a CPU cooler up to 178 mm high and a graphics card up to 368 mm long. The ingenious solution allows for the convenient placement of a water cooling exchanger up to 360 mm long on the front. You will also appreciate the convenient cable management or the PCIe slot, which can be rotated 90° for vertical mounting of wide graphics cards . The case is supplied without a power supply .
BASIC SPECIFICATIONS
Case design: Middle Tower
Internal bays: 5× 2.5″, 2× 3.5″
Motherboard compatibility: ATX, Micro ATX, Mini-ITX
Source: no source
Top panel connectors: 2x USB, 1x USB-C Gen2, 1x headphone/microphone combo port
Dimensions: 463 × 450 × 231 mm
Color: black
Additional information
| Brand | BE |
|---|---|
| Model | quiet |
| Color | Black |
| Warranty period for registration number (months) | 36 |
| Manufacturer | BE QUIET |
| Warranty length (months) | 36 |
| Processed | Approved |
| Weight (kg) | 7.8 |
| Dimensions | 463 × 450 × 231mm |
| Memory card reader | No |
| Dropshipment - Alza | Yes |
| USB Type C (number) | 1 |
| USB 3.0 (number) | 2 |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Backlight color | RGB |
| PC case design | Middle tower |
| Installed rear fan size | 1× 140mm |
| Supported source format | ATX |
| Number of fans installed | 4 |
| Supported radiator size from the front | 360 |
| Supported radiator size on top | 240 |
| 3.5" internal bay | 2 |
| 2.5" internal bay | 5 |
| Transparent sidewall | Yes |
| Source position | Down |
| Number of fan slots | 6 |
| Max. CPU heatsink height (mm) | 178 |
| Motherboard format | Mini-ITX |
| Source | No |
| Max. graphics card length (mm) | 368 |
| Installed front fan size | 3× 120mm |
| Supported radiator size front/rear | 360 |
| Supported radiator size top/bottom | 240 |





