ASUS ExpertBook P5/ CORE ULTRA 7 258V/ 32GB DDR/ 1TB SSD/ Intel® Arc™/ 14″WQXGA, matte/ W11P/ gray
1 238,40 €
Description
ASUS ExpertBook P5 P5405CSA-ULTRA7X
The notebook is based on an eight-core Intel Core Ultra 7 258V processor operating at a frequency of 2.2 GHz, supplemented by 32 GB of RAM. It is equipped with a 14″ matte display with a WQXGA resolution of 2560 × 1600 pixels and a refresh rate of 144 Hz . The image data is handled by the integrated Intel Arc 140V graphics card. A 1 TB SSD disk is prepared for data storage. The notebook is equipped with a fingerprint reader, IR webcam and backlit keyboard. Of course, there is a wireless connection Wi-Fi and Bluetooth . It comes with the Windows 11 Pro operating system.
BASIC SPECIFICATIONS
Graphics card: Intel Arc 140V
Equipment: Wi-Fi, Bluetooth, Full HD IR webcam with sliding cover, fingerprint reader, backlit keyboard, 100% sRGB coverage, speakers with Smart Amp technology, Dolby Atmos, Intel AI Boost NPU (47 TOPS), Copilot+ PC, Thunderbolt 4, MIL-STD 810H, McAfee LiveSafe (1 year)
Processor: Intel Core Ultra 7 258V
Operating system: Windows 11 Pro
Display diagonal: 14″
RAM size: 32 GB
HDD capacity: 1TB SSD
Color: gray
Weight: 1.27 kg
Additional information
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Model | ASUS |
| Screen size | 14 inch |
| Material | Aluminum |
| Color | Gray |
| Format | M.2 |
| Warranty period for registration number (months) | 36 |
| Manufacturer | ASUS |
| Warranty length (months) | 36 |
| Processed | Approved |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight (kg) | 1.27 |
| Dimensions | 312 × 223.2 × 16.4mm |
| Memory card reader | No |
| Resolution (dots) | 2560 × 1600 |
| Diagonal (inches) | 14 |
| Project price | Yes |
| HIND | No |
| Bluetooth | Yes |
| Smart card reader | No |
| Numeric keypad | No |
| Hook - detailed settings | 327550 |
| Interface | PCIe 4.0 NVMe (Gen4) |
| Fingerprint security | Yes |
| Battery technology | Li-Ion |
| 4G/LTE support | No |
| Built-in microphone | Yes |
| 5G support | No |
| Max. power source (W) | 65 |
| Battery life (h) | 28 |
| Touch screen | No |
| Battery capacity (Wh) | 63 |
| Number of battery cells | 3 |
| Operating system | Yes |
| Number of processor cores | 8 |
| Processor | Intel |
| 3G support | No |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Bluetooth specifications | 5.3 |
| RAM capacity (GB) | 32 |
| Wi-Fi, specifications | 802.11ax |
| Installed operating system | Windows 11 Pro |
| Processor model | 258V |
| Processor type | Intel® Core™ Ultra 7 |
| Front camera resolution (Mpx) | 2.0 |
| Graphics chip | Intel Arc 140V |
| Panel type | IPS |
| Processor frequency (GHz) | 2.2 |
| OSIS device | Yes |
| HDMI (number) | 1 |
| Built-in speakers | Yes |
| Disk size (GB) | 1000 |
| Thunderbolt 4 (number) | 2 |
| AI support | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| SSD technology | Yes |
| TDP (W) | 17 |
| Aspect ratio | 16 : 10 |
| Memory frequency (MHz) | 8533 |
| Viewing angles (H/V (°)) | 178/178 |
| Built-in speakers – type | Stereo |
| Bottom docking connector | No |
| Multi-touch touchpad | Yes |
| Touchpad | Yes |
| TPM platform | Yes |
| Max processor frequency (GHz) | 4.8 |
| NPU performance (TOPs) | 47 |
| Graphics card type | Integrated |
| Rear webcam | No |
| Keyboard backlight | Yes |
| Trackpoint | No |
| Display surface | Dim |
| AI equipment | AI chip (NPU) |
| Set of memories | 1× 32GB |
| Keyboard | Yes |
| USB 3.1 (number) | 2 |
| Built-in microphone - type | Stereo |
| Front webcam | Yes |
| Display frequency (Hz) | 144 |
| RAM type | DDR5 |
| Brightness (cd/m2) | 400 |
| Integrated tuner | No |
| Chipset | Intel SoC |
| Security lock slot | Yes |
| NPU | Intel® AI Boost |
| GPU performance (TOPs) | 64 |





