Zalman case Z10 Duo / ATX / 4×120 mm ARGB fan / 2xUSB 3.0 / USB-C / tempered glass / white
124,03 €
Description
ZALMAN Z10 Duo White
Middle tower computer case. The top panel has two USB 3.0 ports , one USB-C 3.1 port , a headphone output and a microphone input. The case is equipped with a total of four 120 mm ARGB fans . The transparent side panel together with the perforated front panel ensures a refined design. The perforated front panel can also be replaced with the included tempered glass to make the stylish ARGB backlight of the front fans stand out even more. The ingenious solution allows for the convenient placement of a water cooling exchanger up to 360 mm long on the front or top. The case has enough space for a CPU cooler up to 173 mm high and a graphics card up to 395 mm long. The case includes an internal ARGB controller for up to 6 fans and a set of dust filters . It is supplied without a power supply .
The package includes a magnetic support and a vertical graphics card holder. The PCIe cable is not included.
BASIC SPECIFICATIONS
Case design: Middle Tower
Internal bays: 2× 2.5″/3.5″, 2× 2.5″
Motherboard Compatibility: E-ATX, ATX, Micro ATX, Mini ITX
Source: no source
Connectors on the top panel: 2× USB 3.0, 1× USB-C 3.1, 1× headphone output, 1× microphone input
Dimensions: 488 × 481 × 220 mm
Weight: 9 kg
Color: white
Additional information
| Brand | ZALMAN |
|---|---|
| Model | Zalman |
| Material | Plastic, metal, glass |
| Color | White |
| Warranty period for registration number (months) | 24 |
| Manufacturer | ZALMAN |
| Warranty length (months) | 24 |
| Processed | Approved |
| Weight (kg) | 9 |
| Dimensions | 488 × 481 × 220mm |
| Memory card reader | No |
| Dropshipment - Alza | Yes |
| USB Type C (number) | 1 |
| USB 3.0 (number) | 2 |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Headphone output (number) | 1 |
| Backlight color | RGB |
| PC case design | Middle tower |
| Installed rear fan size | 1× 120mm |
| Supported source format | ATX |
| Number of fans installed | 4 |
| Supported radiator size from the front | 360 |
| Supported radiator size on top | 360 |
| 2.5" internal bay | 2 |
| Transparent sidewall | Yes |
| Source position | Down |
| Number of fan slots | 11 |
| Max. CPU heatsink height (mm) | 173 |
| Motherboard format | Mini-ITX |
| Source | No |
| Max. graphics card length (mm) | 395 |
| 2.5"/3.5" internal bays | 2 |
| Installed front fan size | 3× 120mm |
| Supported radiator size front/rear | 360 |
| Supported radiator size top/bottom | 360 |





