3

Teltonika OTD144 outdoor router 4G
142,26 €
Additional information
| Brand | TELTONIKA |
|---|---|
| Model | Teltonika |
| Execution | On the pole |
| Color | White |
| Manufacturer | TELTONICS |
| Processed | Ready for approval |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight (g) | 315 |
| RJ-45 (number) | 2 |
| Weight (kg) | 0.315 |
| Dimensions | 235 × 110 × 49.3mm |
| ESIM support | No |
| Outdoor use | Yes |
| Indoor use | Yes |
| Gigabit LAN | Yes |
| WEP security | No |
| PoE support | Yes |
| Port speed | 100 Mbps |
| Operating temperature min. (°C) | -40 |
| Transmission speed (Mbps) | 150 (LTE) |
| Wi-Fi standard | 802.11b/g/n |
| Wi-Fi frequency | 2400MHz/5000MHz |
| WPA2 security | Yes |
| Operating temperature max. (°C) | 70 |
| Power supply (V) | 42.5 – 57 (DC) |
| WPA security | Yes |
| MicroSD card support | No |
| Antenna design | Internal |
| HIND | Yes |
| SIM slot | Yes |
| Consumption (W) | 21 |
| Degree of protection | IP55 |
| Interface | LAN, LTE, 4G, 3G |
| Conformity | CE, UKCA, CB, EAC, UCRF, RCM, WEEE |
| 4G/LTE support | Yes |
| 5G support | No |
| Connector | 2× RJ-45 |
| LED indication | Yes |
| LTE/4G/5G (Mbps) | 150 |
| Output to external antenna | No |
| Operating system | RutOS |
| WPA3 security | Yes |
| Ethernet (Mbps) | 100 |
| Processor | MediaTek MIPS 24KEc, 580 MHz |
| 3G support | Yes |
| Slots | 2× LAN, 2× SIM slots |
| Power supply max. (PoE) (V) | 57 (802.3af/at) |
| Power supply min. (PoE) (V) | 42.5 (802.3af/at) |




