MSI MEG PROSPECT 700R case/ without power supply/ left tempered glass/ 4x ARGB 120 mm fan/ 1x USB3.1 Type-C/ 2x USB3.0/ black
371,91 €
Description
MSI MEG PROSPECT 700R Modern computer case with modular design, transparent tempered glass side panel and semi-transparent front with perforation for optimal airflow. The Middle Tower format offers enough space to store four drives, an E-ATX motherboard and up to ten fans. Four 140 mm fans with ARGB backlight are pre-installed. The top panel is dominated by a 4.3″ touchscreen with a resolution of 800 × 480 pixels, which displays a wide range of system information and settings. There are also two USB 3.0 ports, one USB-C port, a headphone output and an audio input for a microphone. There is enough space in the case for a CPU cooler up to 185 mm high and a graphics card up to 400 mm long. Thanks to the included bracket, the graphics card can also be installed vertically (PCIe cable not included). The ingenious solution allows for convenient placement of a water cooling exchanger up to 360 mm long on the front, side or top. The case also includes a set of magnetic dust filters. It is supplied without a power supply. BASIC SPECIFICATIONS Case design: Middle Tower Internal positions: 2× 2.5″ + 2× 3.5″/2.5″ Motherboard compatibility: E-ATX (max. 310 × 304.8 mm), ATX, Micro ATX, Mini-ITX Power supply: without power supply Connectors on the top panel: 1× USB-C 3.2 Gen2×2, 2× USB 3.2 Gen1 (USB 3.0), 1× headphone output, 1× microphone input Dimensions: 585 × 537 × 257 mm Weight: 15.95 kg Color: black
Additional information
| Brand | MSI |
|---|---|
| Model | PROSPECT |
| Material | Plastic, metal, glass |
| Color | Black |
| Warranty period for registration number (months) | 24 |
| Manufacturer | MSI Case |
| Warranty length (months) | 24 |
| Processed | Approved |
| Weight (kg) | 15.95 |
| Dimensions | 585 × × 537 × 257 mm |
| Memory card reader | No |
| Dropshipment - Alza | Yes |
| USB Type C (number) | 1 |
| USB 3.0 (number) | 2 |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Headphone output (number) | 1 |
| Backlight color | RGB |
| PC case design | Middle tower |
| Installed rear fan size | 1× 140mm |
| Supported source format | ATX |
| Number of fans installed | 4 |
| Supported radiator size from the front | 360 |
| Supported radiator size on top | 360 |
| 2.5" internal bay | 2 |
| Transparent sidewall | Yes |
| Source position | Down |
| Number of fan slots | 10 |
| Max. CPU heatsink height (mm) | 185 |
| Motherboard format | Mini-ITX |
| Source | No |
| Max. graphics card length (mm) | 400 |
| 2.5"/3.5" internal bays | 2 |
| Installed front fan size | 3× 140mm |
| Supported radiator size front/rear | 360 |
| Supported radiator size top/bottom | 360 |





