MSI case MPG VELOX 300R AIRFLOW PZ WHITE/ without power supply/ tempered glass/ 2x 160mm fan/ x 120mm fan/2x USB/1x USB-C/white
144,72 €
Description
MSI MPG VELOX 300R AIRFLOW PZ
The high-quality Middle Tower computer case offers 4× 2.5″, 1× 3.5″ and 1× 2.5″/3.5″ free bays for storing hard drives or SSDs. The case is equipped with a transparent side panel and front panel . Two 160mm fans with addressable RGB backlighting and one 120mm fan without backlighting are pre-installed. A button on the top panel allows for quick backlighting changes. There are also two USB 3.0 ports , one USB-C port and a combined headphone and microphone port. The case has enough space for a CPU cooler up to 165 mm high and a graphics card up to 400 mm long. The ingenious solution allows for the convenient placement of a water cooling exchanger up to 360 mm long on the front, top and side. The presence of removable dust filters is also pleasing. The case is supplied without a power supply .
BASIC SPECIFICATIONS
Case design: Middle Tower
Internal bays: 4× 2.5″, 1× 3.5″, 1× 2.5″/3.5″
Motherboard compatibility: ATX, Micro ATX, Mini-ITX, E-ATX (up to 305 × 278 mm)
Source: no source
Top panel connectors: 2x USB 3.2 Gen1 (USB 3.0), 1x USB-C, 1x headphone/microphone combo port
Dimensions: 518 × 485 × 235 mm
Color: white
Additional information
| Brand | MSI |
|---|---|
| Model | case |
| Color | White |
| Warranty period for registration number (months) | 24 |
| Manufacturer | MSI Case |
| Warranty length (months) | 24 |
| Processed | Approved |
| Dimensions | 518 × 485 × 235mm |
| Memory card reader | No |
| Dropshipment - Alza | Yes |
| USB Type C (number) | 1 |
| USB 3.0 (number) | 2 |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Backlight color | RGB |
| PC case design | Middle tower |
| Installed rear fan size | 1× 120mm |
| Supported source format | ATX |
| Number of fans installed | 3 |
| Supported radiator size from the front | 360 |
| Supported radiator size on top | 360 |
| 3.5" internal bay | 1 |
| 2.5" internal bay | 4 |
| Transparent sidewall | Yes |
| Source position | Down |
| Number of fan slots | 13 |
| Max. CPU heatsink height (mm) | 165 |
| Motherboard format | Mini-ITX |
| Source | No |
| Max. graphics card length (mm) | 400 |
| 2.5"/3.5" internal bays | 1 |
| Installed front fan size | 2× 160mm |
| Supported radiator size front/rear | 360 |
| Supported radiator size top/bottom | 360 |





