HPE 300GB SAS 12G Enterprise 15K SFF (2.5in) SC 3yr Wty Digitally Signed Firmware HDD
303,94 €
Description
HPE 300GB SAS
Expand your server storage with this 300GB hard drive. The high maximum speed of 15,000 rpm ensures excellent performance. All HPE hard drives undergo a rigorous qualification process that ensures each drive will perform reliably in HPE Servers. To prevent unauthorized access to your data, the drive is backed by a three-year Digitally Signed Firmware Limited Warranty, regardless of the warranty period of the system in which it is installed.
BASIC SPECIFICATIONS
Capacity: 300GB
Disk format: 2.5″
Speed: 15000 rpm
Interface: SAS
Compatibility: HPE ProLiant Rack/Tower, BladeSystem, Synergy
Additional information
| Brand | HPE |
|---|---|
| Model | 300GB |
| Warranty period for registration number (months) | 36 |
| Manufacturer | HP Enterprise |
| Warranty length (months) | 36 |
| Processed | Approved |
| Dimensions | 118.7 x 75.7 x 15.6mm |
| HDD capacity (GB) | 300 |
| SSD technology | No |
| HDD format | 2.5" |
| HDD speed (rpm) | 15000 |
| SAS (number) | 1 |





