HPE 16GB (1x16GB) Single Rank x4 DDR4-2933 CAS-21-21-21 Registered Smart Memory Kit
367,72 €
Description
HPE 16GB DDR4 2933 MT/s
16 GB RAM for servers and workstations. It achieves data transfer rates of 2933 MT/s .
BASIC SPECIFICATIONS
Capacity: 16GB
Memory set: 1 × 16 GB
Memory type: DDR4
Data transfer: 2933 MT/s
Latency: CL21
Voltage: 1.2V
Compatibility:
HPE Cloudline CL2100/CL2200/CL2800/CL3100/CL4100/CL5200/CL5800
HPE Converged System 700/750
HPE ProLiant BL460c/BL660c
HPE ProLiant DL20/DL160/DL180/DL325/DL360/DL380/DL385/DL560/DL580
HPE ProLiant DX360/DX380/DX170r/DX190r/DX200/DX560/DX4200
HPE ProLiant MicroServer
HPE ProLiant ML30/ML110/ML350
HPE Synergy 480/660
HPE Synergy D3940
Additional information
| Brand | HPE |
|---|---|
| Model | 16GB |
| Color | Green |
| Warranty period for registration number (months) | 12 |
| Manufacturer | HP Enterprise |
| Warranty length (months) | 24 |
| Processed | Approved |
| Dimensions | 190.5 x 88.9 x 19.1mm |
| RAM capacity (GB) | 16 |
| Memory frequency (MHz) | 2933 |
| Set of memories | 1× 16GB |
| RAM type | DDR4 |
| Backlight color | Without backlight |
| Data transfer (MT/s) | 2933 |
| XMP memory type | No |
| Memory cooler | No |
| ECC memory | No |
| Memory Latency – CL | 21 |





