HP Omnibook Ultra Flip 14-fh0350nc/ Ultra 5 226V/ 16GB DDR5/ 1TB SSD/ Intel Arc/ 14″2.8K OLED, touch/ W11H/ gray
1 652,05 €
Description
HP OmniBook Ultra Flip 14-fh0350nc
The notebook is based on an eight-core Intel Core Ultra 5 226V processor, operating at a frequency of 2.1 GHz, supplemented by 16 GB of RAM. It is equipped with a 14″ foldable OLED touch display with a 2.8K resolution of 2880 × 1800 pixels and a refresh rate of up to 120 Hz . The integrated Intel Arc 130V graphics card is responsible for image data. A 1 TB SSD disk is available for data. It is equipped with a 9Mpx IR webcam, a backlit keyboard and a fingerprint reader . Of course, there is a wireless connection Wi-Fi and Bluetooth . The notebook comes with a pre-installed Windows 11 Home operating system.
Artificial intelligence integration
The Omnibook Ultra offers a wide range of AI-powered tools designed to improve productivity and user experience. These tools include an AI-driven webcam that offers features such as background blur, auto-framing and spotlight, which are especially useful for video conferencing as well as regular calls. Microsoft Copilot then provides a wide range of tools and features aimed at streamlining workflows and making task management easier.
BASIC SPECIFICATIONS
Graphics card: Intel Arc 130V
Equipment: Wi-Fi, Bluetooth, touchscreen, 9Mpx IR webcam with AI support, fingerprint reader, backlit keyboard, DTS:X Ultra, Poly Studio, Thunderbolt 4, 100% DCI-P3, Corning Gorilla Glass 5, haptic touchpad, accelerometer, gyroscope, magnetometer, infrared temperature sensor, HP Stylus, Intel EVO, Microsoft Copilot support, HP Absolute (2 years)
Processor: Intel Core Ultra 5 226V
Operating system: Windows 11 Home
Display diagonal: 14″
RAM size: 16 GB
HDD capacity: 1TB SSD
Color: gray
Weight: 1.47 kg
Additional information
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | Omnibook |
| Screen size | 14 inch |
| Material | Metal |
| Color | Gray |
| Format | M.2 |
| Warranty period for registration number (months) | 24 |
| Manufacturer | HP |
| Warranty length (months) | 24 |
| Processed | Approved |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight (kg) | 1.47 |
| Dimensions | 313.7 x 216.2 x 14.9mm |
| GPS module | No |
| Memory card reader | No |
| Resolution (dots) | 2880 × 1800 |
| Diagonal (inches) | 14 |
| HIND | No |
| Bluetooth | Yes |
| Smart card reader | No |
| Numeric keypad | No |
| Fingerprint security | Yes |
| Battery technology | Li-polymer |
| 4G/LTE support | No |
| Built-in microphone | Yes |
| 5G support | No |
| Max. power source (W) | 65 |
| Touch screen | Yes |
| Battery capacity (Wh) | 64 |
| Number of battery cells | 6 |
| Operating system | Yes |
| Number of processor cores | 8 |
| Processor | Intel |
| 3G support | No |
| Analog audio input/output (number) | 1 |
| Bluetooth specifications | 5.4 |
| G-Sensor | Yes |
| RAM capacity (GB) | 16 |
| Wi-Fi, specifications | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
| Installed operating system | Windows 11 Home |
| Processor model | 226V |
| Processor type | Intel® Core™ Ultra 5 |
| Front camera resolution (Mpx) | 9.0 |
| Graphics chip | Intel Arc 130V |
| Panel type | OLED |
| Processor frequency (GHz) | 2.1 |
| Compass | No |
| OSIS device | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Disk size (GB) | 1000 |
| Thunderbolt 4 (number) | 2 |
| AI support | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| SSD technology | Yes |
| TDP (W) | 17 |
| Aspect ratio | 16 : 10 |
| Memory frequency (MHz) | 8533 |
| Built-in speakers – type | 4.0 |
| Bottom docking connector | No |
| Multi-touch touchpad | Yes |
| Touchpad | Yes |
| TPM platform | Yes |
| Max processor frequency (GHz) | 4.5 |
| Graphics card type | Integrated |
| Rear webcam | No |
| Keyboard backlight | Yes |
| Trackpoint | No |
| Display surface | Shiny |
| Set of memories | 2× 8GB |
| Keyboard | Yes |
| Built-in microphone - type | Stereo |
| Front webcam | Yes |
| Display frequency (Hz) | 120 |
| RAM type | DDR5 |
| Brightness (cd/m2) | 500 |
| Integrated tuner | No |
| Chipset | Intel SoC |
| Security lock slot | No |
| USB Type C without Thunderbolt (number) | 1 |
| Vibration | No |





