HP 16GB DDR4 3200
165,03 €
Description
HP 16GB DDR4 3200 MT/s
16 GB laptop memory module. It achieves a data transfer rate of 3,200 MT/s .
BASIC SPECIFICATIONS
Capacity: 16GB
Memory set: 1× 16 GB
Type: DDR4
Data transfer: 3,200 MT/s
Latency: CL22
Voltage: 1.2V
Compatibility:
HP EliteBook 830 G8 (3G2Q5EA, 3G2Q4EA)
HP EliteBook 835 G8 (48R70EA)
HP EliteBook 840 Aero G8 (3G2J7EA)
HP EliteBook 840 G8 (3G2Q8EA, 3G2Q9EA, 3G2R1EA)
HP EliteBook 845 G7 (24Z94EA)
HP EliteBook 850 G8 (3G2R3EA, 3G2R2EA)
HP EliteBook 855 G7 (1Q6F0ES, 24Z98EA)
HP EliteBook 855 G8 (48R65EA, 48R64EA)
HP Pavilion Gaming 15-ec1004nc (1X2D1EA)
HP Pavilion Gaming 15-ec1005nc (23T05EA)
HP Pavilion Gaming 15-ec1021nc (46X88EA)
HP ProBook 430 G8 (3A5J2EA, 2R9C6EA, 3A5J3EA)
HP ProBook 445 G7 (12X16EA, 12X15EA)
HP ProBook 450 G8 (2R9D5EA, 3A5H6EA, 3A5J1EA, 32M40EA, 3A5J0EA, 3A5J8EA, 3A5H7EA, 2R9D7EA, 2R9D3EA, 3A5H9EA, 3A5J7EA)
HP ProBook 455 G7 (1Q3J3ES, 12X19EA, 12X17EA, 1Q3J5ES, 12X18EA)
HP ProBook 630 G8 (250D7EA)
HP ProBook 640 G8 (250F3EA)
HP ProBook 650 G8 (250F5EA, 250F9EA)
HP ZBook Firefly 15 G8 (2C9S5EA, 2C9S4EA, 313P1EA, 2C9S8EA, 313Q4EA, 2C9S6EA, 2C9S3EA, 2C9S1EA)
HP ZBook Fury 15 G8 (314K7EA, 314K4EA, 314J0EA, 314J5EA, 314K6EA, 314J2EA, 314J6EA)
HP ZBook Fury 17 G8 (4A698EA, 4A6A2EA, 4A6A8EA, 4A6A1EA, 4A6A6EA, 4A6A3EA)
HP ZBook Power G7 (1J3Y6EA, 1J3W3EA, 1J3Y3EA, 1J3Y1EA)
HP ZBook Power G8 (4A609EA, 313T3EA, 313S5EA, 313T2EA, 313S6EA, 4A610EA, 313S9EA)
OMEN 15-ek1000nc (430C6EA)
OMEN 15-ek1001nc (430C7EA)
OMEN 15-ek1002nc (430C8EA)
OMEN 15-ek1003nc (430C9EA)
OMEN 15-ek1050nc (430D0EA)
OMEN 15-ek1051nc (430D1EA)
OMEN 15-en0000nc (1X2G0EA)
OMEN 15-en0001nc (1X2G2EA)
OMEN 15-en0002nc (1X2G4EA)
OMEN 15-en1000nc (430D2EA)
OMEN 15-en1001nc (430D3EA)
OMEN 15-en1002nc (430D4EA)
OMEN 15-en1003nc (430D5EA)
OMEN 15-en1050nc (430D6EA)
OMEN 15-en1051nc (430D7EA)
Additional information
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | 16GB |
| Color | Green |
| Warranty period for registration number (months) | 12 |
| Manufacturer | HP |
| Warranty length (months) | 24 |
| Processed | Approved |
| Dimensions | 69.6 × 30 × 3.98mm |
| RAM capacity (GB) | 16 |
| Memory frequency (MHz) | 3200 |
| Set of memories | 1× 16GB |
| RAM type | DDR4 |
| Backlight color | Without backlight |
| Data transfer (MT/s) | 3200 |
| XMP memory type | No |
| Memory cooler | No |
| ECC memory | No |
| Memory Latency – CL | 22 |





