DELL PowerEdge R760XS/ 8x 3.5″/ 1x Xeon 4410Y/ 32GB/ 1x 480GB SSD/ 2 x 1100W/ H755/ iDRAC 9 Ent. 16G/ 3Y Basic on-site
4 198,48 €
Description
Dell PowerEdge R760XS
The server is based on a 12-core Intel Xeon Silver 4410Y processor, supplemented by 32 GB of RAM. The server comes with one SSD 480 GB SATA disk.
The product photo is for illustrative purposes only , this configuration has eight 3.5″ bays.
This product comes with a 3-year Basic on-site warranty.
Repairs under this warranty service take place anywhere throughout the Czech Republic.
It doesn’t even have to be at the company headquarters – you can be on vacation, on a business trip, it doesn’t matter.
Just call +420 774 765 521, report the serial number and defect, and DELL will take care of everything.
BASIC SPECIFICATIONS
Processor: Intel Xeon Silver 4410Y
RAM size: 32 GB (1× 32 GB) DDR5
HDD capacity: 1× 480 GB SSD
Optical drive: no
Operating system: no OS
Cabinet design: rack
Disk slots
Up to eight 3.5″ drives
Communication: 2× RJ-45 (integrated on-board 1 GbE LOM)
RAID controller: PERC H755
Remote Management: iDRAC9 Enterprise 16G
Detailed configuration description
Chassis 8× 3.5″ drives
Processor 1× Intel Xeon Silver 4410Y (2.0 GHz, Turbo 3.9 GHz, 30 MB Cache, 12C/24T, 150 W)
Memory 32 GB (1×32 GB) 4800 MT/s DDR5 RDIMM Dual Rank
SSD disk 1× 480 GB SATA, 2.5″ in 3.5″ Hot-Plug frame (hot swappable)
Standard Bezel (front panel)
2× 1GbE LAN, integrated on board
Rails w CMA
Riser Config 0 (no riser, 1× 16 + 1× 8)
PERC H755 controller (with front bracket)
iDRAC9 Enterprise 16G Remote Management
Source 2× 1100 W Fault Tolerant (Hot-Plug), Redundant (1+1), Titanium
Warranty 3 years, Basic on-site
Additional information
| Brand | DELL |
|---|---|
| Model | DELL |
| Material | Metal, plastic |
| Color | Black – silver |
| Warranty period for registration number (months) | 36 |
| Manufacturer | DELL |
| Warranty length (months) | 36 |
| Processed | Approved |
| Wi-Fi | No |
| RJ-45 (number) | 2 |
| Weight (kg) | 25.84 |
| Dimensions | 721.62 x 482 x 86.8mm |
| Memory card reader | No |
| Project price | Yes |
| Dropshipment - Alza | Yes |
| HIND | Yes |
| Bluetooth | No |
| Max. power source (W) | 1100 |
| HDD capacity (GB) | 480 |
| Operating system | No |
| Number of processor cores | 12 |
| Processor | Intel |
| RAM capacity (GB) | 32 |
| Installed operating system | Without operating system |
| Processor model | Silver 4410Y |
| Processor type | Intel® Xeon® |
| Processor frequency (GHz) | 2.0 |
| VGA (number) | 2 |
| SSD technology | Yes |
| TDP (W) | 150 |
| Memory frequency (MHz) | 4800 |
| Max processor frequency (GHz) | 3.9 |
| Set of memories | 1× 32GB |
| RAM type | DDR5 |
| Number of memory slots | 16 |
| Number of free memory slots | 15 |
| LAN, specifications | Gigabit |
| PC case design | 19" rack |
| PCI Express X16 (number) | 1 |
| Processor socket | 4677 |
| HDD format | 3.5" |
| Number of disc slots | 8 |
| USB 3.0 rear (number) | 1 |
| USB 2.0 front (number) | 1 |
| USB 2.0 rear (number) | 1 |
| Number of processor sockets | 2 |
| Capacity of installed disks (GB) | 480 |
| Rack format | 2U |
| Number of processors | 1 |






