DELL PowerEdge R450/ 8x 2.5″/ Xeon Silver 4309Y/ 16GB/ 1x 480GB/ H755/ 2x 1100W/ iDRAC 9 Ent. 15G/ 1U/ 3Y Basic on-site
3 122,60 €
Description
Dell PowerEdge R450
The server is based on an eight-core Intel Xeon Silver 4309Y processor, supplemented with 16 GB of RAM. The server comes with one SSD 480 GB SATA disk.
This product comes with a 3-year Basic on-site warranty.
Repairs under this warranty service take place anywhere throughout the Czech Republic.
It doesn’t even have to be at the company headquarters – you can be on vacation, on a business trip, it doesn’t matter.
Just call +420 774 765 521, report the serial number and defect, and DELL will take care of everything.
BASIC SPECIFICATIONS
Processor: Intel Xeon Silver 4309Y
RAM size: 16 GB (1× 16 GB) DDR4
HDD capacity: 1× 480 GB SSD
Optical drive: no
Operating system: no OS
Cabinet design: rack
Disk slots
Up to eight 2.5″ Hot-plug drives
Communication: 2× RJ-45 (integrated on-board 1 GbE LOM)
RAID controller: PERC H755
Remote Management: iDRAC9 Enterprise 15G
Detailed configuration description
Chassis 8× 2.5″ Hot-Plug hot-swappable drives
Processor 1× Intel Xeon Silver 4309Y (2.8 GHz, Turbo 3.6 GHz, 12 MB Cache, 8C/16T, 105 W)
Memory 16 GB (1× 16 GB) 3200 MHz RDIMM Dual Rank
SSD disk 1× 480 GB SATA, 2.5″ Hot-Plug frame (hot swappable)
Bezel (front panel)
Rails with CMA
Riser Config 0 (1× OCP 3.0 (x16) + 1× 16LP)
2× 1GbE LAN, integrated on board
PERC H755 controller (with front bracket)
iDRAC9 Enterprise 15G Remote Management
Power supply 2× 1100 W (Hot-Plug)
Warranty 3 years, Basic on-site
Additional information
| Brand | DELL |
|---|---|
| Model | DELL |
| Material | Metal, plastic |
| Color | Silver – black |
| Warranty period for registration number (months) | 36 |
| Manufacturer | DELL |
| Warranty length (months) | 36 |
| Processed | Approved |
| Wi-Fi | No |
| RJ-45 (number) | 2 |
| Weight (kg) | 16.58 |
| Dimensions | 663 x 482 x 42.8mm |
| Memory card reader | No |
| Project price | Yes |
| Dropshipment - Alza | Yes |
| HIND | Yes |
| Bluetooth | No |
| Max. power source (W) | 1100 |
| Micro USB (number) | 1 |
| HDD capacity (GB) | 480 |
| Operating system | No |
| Number of processor cores | 8 |
| Processor | Intel |
| RAM capacity (GB) | 16 |
| Installed operating system | Without operating system |
| Processor model | Silver 4309Y |
| Processor type | Intel® Xeon® |
| Processor frequency (GHz) | 2.8 |
| VGA (number) | 2 |
| SSD technology | Yes |
| TDP (W) | 105 |
| Memory frequency (MHz) | 3200 |
| Max processor frequency (GHz) | 3.6 |
| Set of memories | 1× 16GB |
| RAM type | DDR4 |
| Chipset | Intel C620A |
| Security lock slot | No |
| Number of memory slots | 16 |
| Number of free memory slots | 15 |
| LAN, specifications | Gigabit |
| PC case design | 19" rack |
| Processor socket | 4189 |
| HDD format | 2.5" |
| Number of disc slots | 8 |
| USB 3.0 rear (number) | 1 |
| USB 3.0 front (number) | 1 |
| USB 2.0 rear (number) | 1 |
| Number of processor sockets | 2 |
| Capacity of installed disks (GB) | 480 |
| Rack format | 1U |
| Number of processors | 1 |






